logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pałace w Ostromecku nowym Cudem Polski
Pałace w Ostromecku znalazły się w gronie laureatów plebiscytu National Geographic Traveler „Cuda Polski 2024”. Nasze Pałace zostały wybrane spośród 3 „cudów” Kujawsko-Pomorskiego. Dziękujemy za wszystkie oddane głosy!


Już po raz kolejny w wakacyjnym plebiscycie miesięcznika National Geographic Traveler „Cuda Polski 2024” czytelnicy typowali najciekawsze miejsca w Polsce. W poniedziałek (10.06) poznaliśmy oficjalne wyniki plebiscytu, w którym wybierano „Cuda Polski 2024”. W każdym z województw głosowano na trzy kandydatury. W naszym województwie zwycięzcą okazały się Pałace w Ostromecku.  - Pałace w Ostromecku to nasze cuda w wakacyjnym plebiscycie „Cuda Polski 2024” National Geographic Traveler. Bardzo dziękuję za wszystkie oddane w tegorocznym plebiscycie głosy! Możemy po raz kolejny być dumni - w ubiegłym roku na listę Cudów Polski wpisano Wyspę Młyńską i Młyny Rothera – mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Dwa pałace w Ostromecku wraz z pięknym parkiem znajdują się pod opieką Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Na rozległym terenie, wśród bujnych lasów i ogrodów w stylu angielskim i włoskim, znajdują się dwa pałace – oba otwarte dla zwiedzających – każdy zbudowany w innym architektonicznym stylu. Klasycystyczny Pałac Nowy to miejsce, w którym zwiedzać można urządzone w stylu z epoki sale, zobaczyć kolekcję instrumentów produkowanych w bydgoskich fabrykach (Skład Sommerfelda), a także skorzystać z oferty restauracji pałacowej i noclegu w pokojach gościnnych. W barokowym Pałacu Starym znajduje się Zabytkowa Kolekcja Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku to unikatowe miejsce w skali nie tylko regionu, ale też całego kraju.
W sumie w tegorocznej edycji plebiscytu "Cuda Polski 2024" National Geographic Traveler brało udział 48 nominowanych miejsc, obiektów i obszarów w całej Polsce. W województwie kujawsko – pomorskim oprócz Pałaców w Ostromecku, nominowano również Muzeum Handlu Wiślanego w Grudziądzu oraz Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu we Włocławku.

Pozostałe Cuda Polski wybrane w 2024 roku:
Twierdza Srebrna Góra (Dolnośląskie)
Chełmskie Podziemia Kredowe (Lubelskie)
Park Dworski w Iłowej (Lubuskie)
Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej (Łódzkie)
Zamek w Muszynie (Małopolskie)
Wzgórze Tumskie w Płocku (Mazowieckie)
Fabryka Robotów w Mosznej (Opolskie)
Zamek w Łańcucie (Podkarpackie)
Prawosławny skit w Odrynkach (Podlaskie)
Bory Tucholskie (Pomorskie)
Bielsko-Biała (Śląskie)
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy (Świętokrzyskie)
Lidzbark Warmiński (Warmińsko-Mazurskie)
Pyzdry (Wielkopolskie)
Darłowo (Zachodniopomorskie)

Więcej na temat plebiscytu TUTAJ.