logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ostatnia premiera sezonu w TPB




Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na ostatnią w tym sezonie artystycznym premierę. „Srebrny glob” na motywach powieści Jerzego Żuławskiego wyreżyserował Michał Buszewicz. Pokazy spektaklu zaplanowano na 27, 28 i 29 maja. Bilety dostępne na www.teatrpolski.pl.


W maju Teatr Polski w Bydgoszczy przygotował dla widzów kolejną premierę – „Srebrny glob” w reżyserii Michała Buszewicza. Tekst sceniczny oparty został na motywach powieści science-fiction Jerzego Żuławskiego "Na srebrnym globie. Rękopis z księżyca”. To metafizyczna opowieść o podróży zarówno na księżyc, jak i w głąb siebie.

„Na srebrnym globie” - młodopolskie science fiction Jerzego Żuławskiego jest dla nas pretekstem dla przetestowania możliwości zaczynania od nowa z czystą kartą. Czy wyprawa na księżyc pozwoli na uniknięcie tego co dręczy nas na ziemi? Czy można zostawić za sobą wszystkie ziemskie błędy i na "srebrnym globie" nie popełnić ich ponownie? – mówi o spektaklu reżyser Michał Buszewicz.

Premiera „Srebrnego globu” odbędzie się 27 maja (piątek) o godz. 19.00 w pawilonie przy ul. Gdańskiej 47a. Kolejne pokazy „Srebrnego globu” 28 maja (sobota) o godz. 19.00 oraz 29 maja (niedziela) o godz. 19.00. Spektakl wróci także przed przerwą wakacyjną - 24, 25 oraz 26 czerwca, również o godz. 19.00.


Michał Buszewicz
(ur. 1986) – dramatopisarz, dramaturg, reżyser. Absolwent specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ i dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST.
Jest autorem m. in.  tekstów: Zbrodnia, Misja, Aktorzy żydowscy, Ośrodek wypoczynkowy, Kilka obcych słów po polsku, Kowboje, Powrót Tamary.
Był półfinalistą i finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz finalistą pierwszej edycji Aurory – Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Jest także laureatem Nagrody Dla Młodego Twórcy na Festiwalu Nowego Teatru i Medalu Stanisława Bieniasza festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona.
Chętnie podejmuje prace kolektywne prowadzące tworzenia scenariusza spektaklu z wykorzystaniem aktorskich improwizacji. Efektem takiej formuły pracy były m.in. Erazm w ramach projektu European Ensemble oraz Slow motion w Litewskim Teatrze Narodowym, oba w reżyserii Anny Smolar. Jako dramaturg współpracował także z Eweliną Marciniak, Anną Augustynowicz, Janem Klatą, Cezarym Tomaszewskim.
Reżyseruje także autorskie projekty teatralne – zrealizował m.in. spektakle Kwestia techniki, Kibice, Autobiografia na wszelki wypadek i Orfi według własnych scenariuszy, oraz adaptację Akademii Pana Kleksa na podstawie powieści Jana Brzechwy.  
W latach 2015-2016 pełnił funkcję kierownika dramaturgów Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Prowadził warsztat dramaturgiczny w ramach studiów Performatyki UJ, w ramach Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych SWPS, Wiedzy o Teatrze poznańskiego UAM, krakowskiej ASP, pełnił funkcję mentora w projekcie Sceny Nowej Dramaturgii w Rzeszowie, a także wielokrotnie współpracował z organizatorami warsztatów teatralnych i dramaturgicznych dla młodzieży i dorosłych. Jest członkiem kolektywu artystycznego Instytut Sztuk Performatywnych w Warszawie.


Bilety na spektakle są dostępne na stronie www.teatrpolski.pl oraz w kasie biletowej Teatru (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920 r.).