logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Okaż kulturę chroniąc naturę – Nowe schronienia dla ptaków
16 budek lęgowych zostało zamontowanych na terenie Myślęcinka. Dzięki temu ptaki zyskają nowe schronienie, a ornitolodzy – miejsca do ich obserwacji. Wszystko w ramach projektu „Energia do działania – okaż kulturę chroniąc naturę”. Budki lęgowe dla jerzyków i kawek powstają także przy okazji termomodernizacji budynków i bydgoskich szkół.


Pomysłodawcą założenia budek lęgowych w myślęcinkim parku jest firma Hanplast Energy – jej pracownicy powołali inicjatywę „Energia do działania - okaż kulturę chroniąc naturę”. Mając na uwadze dobro ptaków, a także nadchodzącą zimę, podczas której ptaki szukają schronienia, postanowili pomóc ptakom i na terenie Myślęcinka zamontować drewniane budki lęgowe – wszystkie zawisły na terenie Ogrodu Zoologicznego.

Nowe schronienie ptaki otrzymają m.in. na wybiegu jeleniowatych, tuż przy wejściu na otwarty teren zoo czy obok wybiegu tygrysa. Lokalizacja jest nieprzypadkowa - dzięki budkom ulokowanym właśnie na tym terenie będzie możliwość prowadzenia obserwacji gatunków. Dodatkowo, Leśny Park Kultury i Wypoczynku zapowiada, że budki są dobrym pretekstem do rozszerzenie warsztatów ekologicznych dla uczniów, które odbywają się na terenie parku. Myślęcinek od lat zajmuje się bowiem edukacją ekologiczną dla szkół i już najmłodszym dzieciom zwraca uwagę na to, jak ważne jest dbanie o ptaki w mieście. 

Budki zrobili uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych w Bydgoszczy. 

Warto zaznaczyć, że termomodernizacje budynków na terenie Bydgoszczy są poprzedzane inwentaryzację ornitologiczną i chiropterologiczną – wszystko po to, aby zbadać, jakie gatunki ptaków zbudowały gniazda na przeznaczonym do remontu obiekcie. Sprawdzana jest też obecność nietoperzy. W przypadku, gdy stwierdza się obecność skrzydlatych lokatorów, wywieszane są zastępcze budki lęgowe, np. dla kawek czy jerzyków.

Takie budki dla ptaków zamontowane zostały m. in. na szkołach przy okazji termomodernizacji budynków: na SP nr 63 (4 skrzynki dla kawek i 8 dla jerzyków), SP nr 38 – tam budki lęgowe mają jerzyki (10 sztuk) i mazurki (4 budki) oraz przy SP nr 2 przy ul. Hetmańskiej 34 – tam zamontowano aż 22 skrzynki dla jerzyków i dwie dal mazurków. 

Organizatorami akcji wywieszania budek w Myślęcinku są Hanplast Energy, Ławeczka, Leśny Park Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek", Zespół Szkół Drzewnych im. Stanisława Staszica w Bydgoszczy i Leroy Merlin Polska.