logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ograniczenie wychodzenia z domu do 11 kwietnia
We wtorek, 24 marca, rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa. Mają one zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Zgodnie z nimi, od dzisiaj (25 marca) nie można swobodnie się przemieszczać - chyba, że w celach zdrowotnych, zawodowych, czy niezbędnych do codziennego bytowania.


Od środy, 25 marca obowiązuje ograniczenie w przemieszczaniu się. Rząd nowym rozporządzeniem zdecydował się wprowadzić dodatkowe ograniczenia sanitarne: zakaz przebywania w zgromadzeniach powyżej dwóch osób, zakaz wychodzenia z domu - chyba, że w sytuacjach niezbędnych. Obostrzenie nie dotyczy więc dojazdu do pracy.  Dotyczy to zarówno dojazdów do pracy lub firmy, a także poruszania się w celu zakupu towarów i usług związanych z działalnością zawodową.

Zakaz nie obowiązuje również przemieszczania się w ramach wolontariatu, gdy pomaga się potrzebującym przebywających na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu. Jeśli jesteś wolontariuszem w ramach akcji „Zakupy dla seniora” ten zakaz Cię nie obowiązuję. Pamiętaj jednak o zachowaniu zasad bezpieczeństwa – użyj rękawiczek i maseczki podczas robienia zakupów.

Mieszkańcy mają także możliwość wyjścia z domu w celu załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego – dotyczy to zrobienia zakupów, wykupienia lekarstw, udania się do lekarza, opieki nad bliskimi, wyprowadzenia psa, czy przewietrzenia się na świeżym powietrzu.  

Jeśli musisz zrobić zakupy, staraj się chodzić do sklepu w pojedynkę. Nie zabieraj, jeśli nie musisz, na zakupy dzieci! Zachowaj odstęp, nie rozmawiaj ze spotkanymi sąsiadami i znajomymi. Osoby starsze najlepiej jeśli poproszą o zrobienie zakupów swoich bliskich lub sąsiadów. Każdy z nas ma w swoim otoczeniu osoby w podeszłym wieku. W związku z tym, że koronawirus stanowi największe zagrożenie dla tej grupy, prezydent zwraca się z apelem o pomoc sąsiedzką – zrobienie zakupów, wykupienie leków, zapłacenie rachunków.

Co do zasady nie powinno się wychodzić z domu bez ważnej przyczyny. Aby zapobiec rozprzestrzeniania się koronawirusa zamknęliśmy miejskie place zabaw, zewnętrzne siłownie oraz apelujemy do zarządców i wspólnot, by zamknęli takie miejsca na swoich osiedlach. Zwracamy się także z prośbą o znaczne ograniczenie wizyt w Myślęcinku, w miejskich parkach i skwerach. Wyjścia w celu przewietrzenia się, powinny odbywać się z zachowaniem bezpieczeństwa. Na krótki spacer najlepiej wybierz się sam. Udaj się do najbliższego miejsca, unikaj podróży komunikacją miejską. Czas wyjścia z domu podczas epidemii nie jest okazją do spotkań ze znajomymi, a czasem na oddech i relaks na świeżym powietrzu. Podczas wyjścia  unikaj dotykania poręczy, stołów i ławek. Po powrocie koniecznie umyj ręce.

Ważne! Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Warto wiedzieć

Funkcjonowanie stacji kontroli pojazdów w trakcie stanu epidemii. Informacja Ministerstwa Infrastruktury znajduje się TUTAJ.

Wykaz dobrych praktyk podczas badania technicznego pojazdu znajduje się TUTAJ.