logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Odnawialne źródła energii bez tajemnic
Czym są odnawialne źródła energii? Jakie są zalety energetyki wiatrowej? Odpowiedzi na te pytania i nie tylko poznają uczniowie VII LO w Bydgoszczy. Budynek ich szkoły przechodzi właśnie kompleksową termomodernizację.


Działania edukacyjno-informacyjne są częścią projektu “Termomodernizacja VII LO” w Bydgoszczy.
Inwestycja zakłada między innymi docieplenie przegród budowlanych, wymianę zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę pomieszczeń sanitarnych, wykonanie instalacji fotowoltaicznej, systemu zarządzania energią oraz systemu kontroli dostępu, a także instalację monitoringu zewnętrznego. Cały gmach wyposażony będzie w elektroniczny system sterowania budynkiem. Więcej TUTAJ.
Od początku listopada uczniowie VII LO biorą udział w warsztatach i spotkaniach, których celem jest przybliżenie tematyki związanej z oszczędnym gospodarowaniem energii. Pierwsze warsztaty odbyły się w kampusie Politechniki Bydgoskiej. Dotyczyły odnawialnych źródeł energii.
Najpierw uczestnicy rozmawiali, czym dokładnie są odnawialne źródła energii, jakie mają zalety i wady oraz jak się z nich korzysta. Szczegółowo omówiono energetykę słoneczną, a więc instalacje fotowoltaiczne, energetykę wiatrową oraz energetykę wodną.
Kolejnym zagadnieniem była efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie są definicje, jak doprowadzić do poprawy efektywności energetycznej, jak wykonywany jest audyt energetyczny i czym są etykiety energetyczne.
Ostatnim z omówionych tematów była racjonalizacja wykorzystywania energii cieplnej i elektrycznej w codziennych sytuacjach. Rozmawiano o odpowiedzialnym korzystaniu z energii, zanieczyszczeniu powietrza, smogu i zapotrzebowaniu energetycznym budynku. Każdy blok został podsumowany quizem sprawdzającym nabytą wiedzę oraz dyskusją.


Warsztaty odbyły się w budynku przy ul. Kościuszki, gdzie obecnie lekcje mają uczniowie VII LO. Tam też w najbliższą środę (22.11) odbędą się kolejne zajęcia edukacyjne.
Ponadto, w ramach projektu, zaplanowano przeprowadzenie konkursu plastycznego, utworzenie w szkole kółka zainteresowań podejmującego tematykę ekologii i ochrony środowiska, a także spotkanie informacyjne dla mieszkańców osiedla Leśnego, na którym zlokalizowane jest VII LO.
Całkowity koszt modernizacji budynku VII LO na oś. Leśnym to niespełna 12 milionów złotych, aż 7 mln pochodzi z Mechanizmu Finansowego EOG, czyli projektu realizowanego przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię. Zakończenie inwestycji planowane jest wiosną 2024 r.