logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowym torowiskiem do zajezdni. Rozszerzamy zamówienie. Raport nr 2
Rozszerzymy zamówienie na modernizację torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej. Rada Miasta zdecydowała o niezbędnych zmianach w budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej. Prace budowlane realizowane będą w przyszłym roku i dzięki nim także Łęgnowo będzie obsługiwane nowoczesnymi niskopodłogowymi tramwajami.


Z początkiem roku podpisana została umowa o wartości 60 mln zł na modernizację ul. Toruńskiej od nowych mostów do zajezdni. Zakres inwestycji obejmuje m.in. wymianę torowiska wraz z podbudową, słupów podtrzymujących sieć, oświetlenia. Modernizowane będą wszystkie przejazdy. Dzięki tej inwestycji tramwaje szybciej i bezpieczniej przejadą przez kluczowy odcinek łączący bydgoską sieć z zajezdnią. W zakres inwestycji wejdzie też część drogowa zakładająca przede wszystkim wybudowanie po południowej stronie ulicy infrastruktury dla rowerzystów (z nawierzchniami bitumicznymi) oraz pieszych (z chodnikami z płyt betonowych). Na nowo budowane będą perony, które będą wyższe i ułatwią wygodniejsze wsiadanie do tramwajów.

W przetargu uwzględniona została możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne odcinki ul. Toruńskiej:

  • od ul. Perłowej do ronda Toruńskiego (dodatkowy łączny  koszt 7 mln zł),
  • od zajezdni do pętli „Stomil”. (dodatkowy łączny koszt 53 mln zł).

Rada Miasta na nadzwyczajnej sesji zaakceptowała zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Pozwolą one na uruchomienie niezbędnych środków na rozszerzenie zadania o wyżej wymienione odcinki. Przy okazji inwestycji tramwajowej powstaną  również inne elementy drogowej infrastruktury, w tym ścieżki rowerowe i oświetlone przejścia.

Dzięki tej inwestycji, po zakończeniu prac, w roku 2026, cała trasa do Łęgnowa będzie mogła być obsługiwana przez nowoczesny tabor niskopodłogowy. Obecnie realizujemy całkowitą wymianą starszych pojazdów na nowe tramwaje z bydgoskiej „Pesy”.

Warto wiedzieć

Od dekady w Bydgoszczy realizowanych jest szereg inwestycji przywracających tramwajom rolę głównego środka transportu. Powstały nowe linie tramwajowe do Fordonu, dworca kolejowego. Zmodernizowaliśmy wiele innych linii m.in. na Bielawy i Kapuściska. W najbliższych latach stawiamy na dalszy rozwój komunikacji publicznej.