logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowoczesny plac zabaw bez barier
Trwają zaawansowane prace przy przebudowie integracyjnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 65 na osiedlu Szybowników w Nowym Fordonie. Jest on wyposażany w szereg nowych urządzeń, które pozwolą na zabawę także dzieciom z niepełnosprawnościami. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski.


Plac zabaw położony jest pomiędzy budynkami szkoły i ulicą W. Rzeźnickiego. Zajmuje powierzchnię ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych. Głównym celem inwestycji oprócz montażu nowych atrakcyjnych urządzeń zachęcających do zabawy na świeżym powietrzu jest podział przestrzeni na bezpieczne strefy. Zgodnie z projektem wydzielone zostaną:

  • Strefa dla dzieci z niepełnosprawnością, na której ustawione zostaną między innymi zestaw zabawowy, huśtawka wahadłowa, huśtawka wagowa, huśtawka potrójna i ekologiczna tablice Brailla. Wszystkie te urządzenia będą umożliwiały zabawę także dzieciom z niepełnosprawnościami. Ta część placu zostanie też zabezpieczono dodatkowym wewnętrznym ogrodzeniem i wyposażona w ławki.
  • Strefa edukacyjna dla mniejszych dzieci  z drewnianą altaną, ławeczkami i  ekologicznymi tablicami integracyjnymi.
  • Strefa dla starszych dzieci z nowym urządzeniem  umożliwiającym wspinaczkę po rozciągniętych linach i siatkach.
  • Strefa sportowo – integracyjna  ze stołem do gry w szachy i chińczyka oraz stołem do  piłkarzyków.

Za prace odpowiada firma Fenster, z którą w ubiegłym roku podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i roboty budowlane. Kosztują one około 450 tysięcy złotych. Zakończenie prac planowane jest wiosną. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją.
Warto podkreślić, że w tej części Fordonu w poprzednich latach oddaliśmy do użytku wielopokoleniowego parku zabaw i rekreacji u stóp Góry Szybowników. To największy nowoczesny plac zabaw w tej części Bydgoszczy o powierzchni hektara z różnymi strefami.

Warto wiedzieć:

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2023 roku 16 mln zł. Wyniki głosowania na wszystkich osiedlach dostępne są na stronie www.bdgbo.pl.