logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowoczesne przedszkole – prace zmierzają do finiszu
Trwają ostatnie prace przy nowoczesnym przedszkolu na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Ułatwi ono opiekę nad dziećmi osobom, które pracują w tej części miasta. Z postępami prac na placu budowie zapoznawał się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.


- To jedna z ważniejszych inwestycji, która powstaje z myślą o rozwoju Bydgoszczy – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Z jednej strony jest ona odpowiedzią na potrzeby inwestorów, a z drugiej ułatwi osobom zatrudnionym na terenie naszego Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego znalezienie równowagi między pracą, a życiem prywatnym, w tym rodzinnym. Zyskujemy też  kolejny atut w naszych rozmowach z inwestorami, którzy chcą w Bydgoszczy rozwijać i lokować swoje firmy – podkreśla prezydent.

Przedszkole będzie miało charakter związany z przedmiotami ścisłymi, z biznesem, z przemysłem. Funkcjonować ma w nim sześć oddziałów dla 150 dzieci. Nowe przedszkole powstaje przy wjeździe do parku, od ul. Glinki, w pobliżu skrzyżowania z ul. Paciorkiewicza. To teren, który wcześniej nigdy nie był wykorzystywany na cele produkcyjne. Przed rozpoczęciem inwestycji zostały zlecone szczegółowe badania. Potwierdziły one możliwość zlokalizowania inwestycji  w tej części parku. Ze szczegółowymi wnioskami z badań można zapoznać się na stronie BPPT.

Wykończeniowe  prace

Wykonawcą prac jest konsorcjum, którego liderem jest spółka Kor-Pol Invest. Wykonano większość robót związanych z zagospodarowaniem działki (ukształtowanie terenu, zieleń – nasadzenia wysokie i niskie), budowany jest plac zabaw.  Zrealizowano w części prace związane z budową systemu nawadniającego dla terenów zielonych, powierzchni utwardzonych (parking, chodniki), oświetlenia oraz ogrodzenia od ulicy Bydgoskich Przemysłowców. Poza tym realizowane są roboty elewacyjne dla elewacji wentylowanych oraz wykonano w większości roboty dekarskie oraz instalacyjne dla dachu przedszkola.

Wewnątrz budynku wykonano prace przy instalacjach elektrycznych, sanitarnych, teletechnicznych oraz wentylacji mechanicznej. Zamontowano stolarkę wewnętrzną. Obecnie trwają prace wykończeniowe: sufity podwieszane, zabudowy kartonowo-gipsowe, układanie płytek na posadzkach i ścianach. W piwnicy budynku zainstalowano też węzeł cieplny. Trwa wygrzewanie  posadzki cementowej. Planowany termin zakończenia prac to II kwartał 2024 r. Koszt inwestycji to ponad 13 mln zł.

Wyjątkowa dbałość o estetykę

Budynek zaprojektowany został przez firmę XY Studio jako obiekt parterowy o powierzchni całkowitej 1613,70 m², przykryty dachem płaskim. Jego bryłę tworzy pięć wyraźnie wydzielonych części. Trzy części budynku zajmują sale dydaktyczne wraz z łazienkami i zapleczem sal. Pozostałe dwie stanowią kuchnia z zapleczem, administracja oraz sala wielofunkcyjna. Całość zespala centralnie biegnący łącznik, w którym znajdą się szatnie oraz dodatkowe sale zabaw.

Pomieszczenia techniczne będą zlokalizowane w części podziemnej. Elewacja zostanie wykończona będzie płytami elewacyjnymi w kolorze ciemnoszarym oraz imitującymi dębowe drewno i uzupełniona jasnym tynkiem. Bryłę wyróżniają duże przeszklenia w kształcie domków. W zakres zamówienia oprócz wzniesienia budynku wchodzą również budowa dojazdu, parkingu na 27 miejsc oraz drogi pożarowej. Wykonane zostaną także dojścia, plac zabaw, wiata śmietnikowa oraz szklarnia. Budynek ma wyróżniać się nowoczesnym wyglądem i dbałością o estetykę.  

Inwestycja w liczbach

  • Wysokość budynku – 4,8m
  • Powierzchnia całkowita 1613,70 m²
  • Miejsca dla przedszkolaków – 150
  • Termin realizacji – 18 miesięcy
  • Koszt 13,44 mln zł