logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowe przepisy i infrastruktura. Pieszy najważniejszy.
Od 1 czerwca zmieniają się ważne przepisy prawa o ruchu drogowym. Zwiększają one bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. W tym roku w Bydgoszczy zrealizowane zostaną również kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo pieszych, m.in. doświetlimy kolejne przejścia.


Zgodnie ze zmianami piesi będą mieli pierwszeństwo przed pojazdami już w chwili wchodzenia na przejście dla pieszych a nie jak do tej pory znajdując się na pasach. Kierowca zbliżając się do przejścia obowiązany jest zachować ostrożność i zmniejszyć prędkość. Jeśli pieszy stoi przed przejściem, kierowca ma obowiązek zatrzymać się i go przepuścić. Wyjątek stanowią jednak tramwaje. Motorniczy ma obowiązek ustępować pierwszeństwa tylko pieszym, którzy znajdują się już na przejściu. Zachowanie ostrożności nadal jednak obowiązuje też samych pieszych. Zabrania się wchodzenia na jezdnie, bezpośrednio przed jadący pojazd lub wychodzenie spoza przeszkody ograniczającej widoczność. Dodatkowo zabrania się korzystania z telefonu w czasie przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Wolniej w nocy i z dystansem trasach szybkiego ruchu

Dodatkowo w nocy między godziną 23 a 5 rano w terenie zabudowanym nie rozpędzimy się już do 60km/h. Całą dobę obowiązywać będzie ograniczenie do 50km/h.  Nowe przepisy mają też ograniczyć jazdę zderzak w zderzak na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący ma obowiązek zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego go pojazdu. Odległość ma być połową aktualnej prędkości. Jadąc więc 100 kilometrów na godzinę, należy zachować odległość 50 metrów.

Inwestujemy w bezpieczną infrastrukturę

W Bydgoszczy w tym roku realizowane będą również zadania inwestycyjne poprawiające bezpieczeństwo pieszych. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na doświetlenie kolejnych kilkunastu przejść dla pieszych. W ostatnich tygodniach zakończyły się natomiast prace przy doświetlaniu zebr na Jachcicach (ul. Żeglarskiej/Ludwikowo) i Bartodziejach (Powstańców Wielkopolskich/KWP). Te zadania zrealizowane zostały w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Na ul. Toruńskiej w Łęgnowie Wsi powstanie nowa sygnalizacja na przejściu na wysokości siedziby Rady Osiedla. Zbudowane zostaną też nowe odcinki chodników i dróg rowerowych. W bieżącym roku zabezpieczyliśmy również środki na oświetlenie kilkunastu ulic. W ostatnich latach szereg ulic zostało wyposażonych w dodatkowe elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych (m.in. azyle, sygnalizacje, wyniesione przejścia i skrzyżowania, progi wyspowe, aktywne znaki, znaki na podkładzie fluoroscencyjnym, separatory ruchu).