logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowe dzieło na szlaku bydgoskich murali
Dziś (18 maja) w KPCK w Bydgoszczy odbędzie się uroczyste otwarcie II edycji festiwalu sztuki współczesnej World Urban Art, który w tym roku zagości równocześnie w kilkunastu innych miejscach w Polsce. W ramach wydarzenia powstał nowy mural Arkadiusza Andrejkowa, który na jednej ze ścian zabudowań przy placu Kościeleckich przedstawia Wandę Szkulmowską – badaczkę i promotorkę kultury ludowej.


Podczas wernisażu twórca festiwalu Jarosław Pijarowski odsłoni nowy mural Arkadiusza Andrejkowa. Murale wykonane przez malarza na terenie KPCK przedstawiają ikony kultury, które wywarły znaczący wpływ na działania naszej instytucji. Po Teofilu Ociepce przyszedł czas na Wandę Szkulmowską. Gośćmi honorowymi festiwalu w Bydgoszczy będą dwaj utytułowani artyści Linas Domarackas z Litwy oraz Martin L. Reiter ze Szwajcarii, reprezentujący nieistniejący już Dom Sztuk Tacheles z Berlina.

Natomiast na ekspozycji w Salonie Hoffman będzie można oglądać nieprezentowane dotychczas w Polsce prace wyżej wymienionych artystów oraz nowojorskiej legendy Petera Missinga, Włocha Giorgio Stocco i absolutnej międzynarodowej gwiazdy, zmarłego pod koniec 2022 roku Alexandra Rodina. Temu ostatniemu poświęcona będzie kolejna indywidualna wystawa. Wystawa czynna będzie do 15 czerwca 2023 roku. Wstęp wolny.

Ikona regionalnej kultury

Wanda Szkulmowska była pomysłodawczynią sytemu stypendialnego dla twórców  ludowych - programu aktualnie kontynuowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych oraz Muzeum Etnograficznym w Toruniu w formie Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W jego ramach rokrocznie przyznawanych jest ponad 100 nagród finansowych dla artystów ludowych. Należała do osób, które nie tylko chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale też zarażają innych swoją pasją. Była autorką ponad stu pięćdziesięciu publikacji, w tym 11 książek poświęconych sztuce ludowej regionów naszego województwa. Spełniała się również jako wykładowczyni i nauczycielka akademicka. Przez wiele lat była członkinią zarządu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy, Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Za swoją działalność zawodową i społeczną została uhonorowana m.in.:  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem im. Oskara Kolberga, Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Bydgoskie murale

W Bydgoszczy z każdym rokiem przybywa oryginalnych murali. Wielu turystów zwiedza nasze miasto podążając ich szlakiem. Malowidła zdobią zazwyczaj szczytowe ściany budynków. Grafiki zlokalizowane są przede wszystkim na terenie Śródmieścia. Więcej informacji o nietypowym szlaku znajduje się TUTAJ.