logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Noc księgarń 2021
Piątkową noc 22 października warto spędzić w księgarni – przed nami Noc Księgarń 2021, trzecia edycja ogólnopolskiego festiwalu księgarń i czytelników. W imprezie bierze udział bydgoska „Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich”, która zaprasza na odsłonięcie instalacji Lindy Lemon pn. „Jesteśmy częścią hydrosfery”.


Z okazji Nocy Księgarń 2021 ponad 100 księgarń kameralnych z całej Polski przygotowuje bogaty program spotkań autorskich, debat, dyskusji, warsztatów i koncertów – każdy miłośnik książek, niezależnie od wieku i upodobań czytelniczych, znajdzie w nim coś dla siebie. Księgarze zapowiadają też mnóstwo kiermaszy książkowych - tej nocy wymarzone tytuły będzie można upolować w atrakcyjnych cenach. Jak co roku plakat festiwalu, zaprojektowany po raz kolejny przez Igora Kubika, nawiązuje do twórczości pisarza, którego rok świętujemy - 2021 należy do Stanisława Lema.

W festiwalu bierze udział bydgoska „Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich”, która z okazji Nocy Księgarń zaprasza na odsłonięcie instalacji Lindy Lemon, artystki znanej bywalcom Toniebajki z innej pracy goszczącej na witrynie przy ul. Focha 2 - "W krainie Neptuna", na którą składała się stworzona z resztek ubrań rafa koralowa podświetlona reflektorami UV. Teraz na jakiś czas zatrzyma się tu dzieło "Jesteśmy częścią hydrosfery". Oto, co pisze o nim sama artystka:
Obiekt został wykonany ze szkła i umieściłam go w metalowej konstrukcji obrotowej. Pełni funkcje wodnej klepsydry i tą funkcją symbolizuje rożne cykliczności oraz ciągłość ziemskiej wędrówki wszystkich bytów – czyli ciągłość życia. Zamknięte naczynie można porównać do zamkniętego obiegu wody w przyrodzie. W jego wnętrzu przelewa się̨ morska woda z wysoką zawartością̨ fitoplanktonu, czyli mikroskopijnych glonów, które odpowiedzialne są za produkcję niemal połowy tlenu w atmosferze. W kontekście tego projektu reprezentują życie. Jest to praca o płynności w przyrodzie, o tym, że jako ludzie, istoty złożone w ponad połowie z wody rezonujemy z falami wszechoceanu. Życie przepływa z macicy do kolejnej macicy i tak w kółko. Naszym pierwszym środowiskiem były przecież̇ wody płodowe, więc można by rzec, że przyszliśmy na świat płynąc. Dzięki badaniom nad ewolucją wiemy, że początki życia na Ziemi wyglądały podobnie. Naszymi wspólnymi przodkami były zwitki białka otoczone błoną zawieszone w głębi praoceanu, potem byliśmy rybami, a potem wypełzliśmy na ląd. Dziś mamy w sobie cząstkę̨ H2O z kałuży, w której taplali się̨ nasi jednokomórkowi przodkowie.
Rzeźbie przyświeca filozofia hydrofeministyczna, czyli jak pisze Astrida Neimanis, "stawanie się ciałem wodnym". Hydrofeminizm to docenienie wszystkich płynów w moim ciele, dzięki którym mogę̨ żyć́. Hydrofeminizm to zauważenie wodnego połączenia wszystkich bytów ludzkich, nie-ludzkich, a także tych nieożywionych, takich jak żywioły. Hydrofeminizm to także uświadomienie sobie płynności w przyrodzie, tego, że w zamkniętym obiegu ziemskim wszystko swobodnie przemieszcza się̨ i miesza. To świadomość, że jesteśmy poskładani z tych samych elementów, że jesteśmy częścią hydrosfery.
Rzeźba jest główną̨ częścią̨ dyplomu magisterskiego obronionego na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Szklany obiekt wykonano na zlecenie w manufakturze szkła PuckGlas. Wstęp jest wolny.
Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich mieści się przy ul. Focha 2 w Bydgoszczy.

Warto wiedzieć:
Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal organizowany od 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Szeroki program, obejmujący m.in. spotkania autorskie, debaty, warsztaty, kiermasze czy koncerty przyciąga uwagę wielu mediów, blogerów i czytelników. Co roku do inicjatywy przyłączają się dziesiątki instytucji, organizacji oraz ponad 100 niezależnych księgarń z całej Polski. Festiwal promuje niezależne księgarnie stacjonarne, lokalne inicjatywy literackie i kulturalne.
Do tej pory wśród gości Nocy Księgarń znalazło się wielu znanych autorów i autorek, twórczyń i twórców, naukowców i naukowczyń, wśród nich między innymi: Szczepan Twardoch, Katarzyna Nosowska, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Jakub Małecki, Łukasz Lamża, Agata Hącia, Marcin Napiórkowski, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski czy Przemek Staroń.
Więcej o festiwalu - nocksiegarn.pl