logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Niekonwencjonalne odkrywanie Bydgoszczy podczas niedzielnych spacerów




Gdzie mieszkał Józef Święcicki? Kim był prof. Zbigniew Raszewski i gdzie pracował ojciec Jerzego Sulimy-Kamińskiego? Odpowiedzi na te i inne pytanie poznają bydgoszczanie w trakcie serii spacerów „Bydgoszcz Niekonwencjonalnie”. Pierwszy z nich pod nazwą „Śladami bydgoskich artystek” odbędzie się już w tę niedzielę (09.07).


W ramach cyklu „Bydgoszcz niekonwencjonalnie” zaplanowano osiem spacerów w towarzystwie przewodnika. Wspólnym mianownikiem spotkań jest Bydgoszcz i związane z nią postacie. Program wycieczek oparty jest o książki, postacie historyczne lub zapomniane atrakcje miasta. Celem nadrzędnym jest przybliżenie historii Bydgoszczy oraz próba przywołania jej charakteru i klimatu sprzed lat. Przewodnikami będą bydgoszczanie – miłośnicy tego miasta i schowanych w zakamarkach tajemnic. Pierwsze ze spotkań, w tę niedzielę, poprowadzi Dominika Kiss-Orska, bydgoska propagatorka kultury, która przybliży postacie rodzimych artystek. W trakcie spaceru, który rozpocznie się o godzinie 10.00 na Starym Rynku, chętni dowiedzą się kim była m.in. Małgorzata Szułczyńska, Urszula Danielewska-Witecka czy Irena Kużdewicz.

Kolejne spacery odbędą się w dniach:
30.07 - Górny Taras – zapomniana atrakcja Bydgoszczy
06.08 - Bydgoszcz oczami Józefa Święcickiego – Śladami przewodnika sprzed 100 lat
27.08 - Śladami budowniczego Bydgoszczy – Józefa Świeckiego
3.09 - Bydgoszcz w czasach 20-lecia międzywojennego oczami prof. Zbigniewa Raszyńskiego. Spacer na podstawie książki „Z Pamiętnika gapia”
1.10 - Kanał Bydgoski – połączenie wschodu z zachodem
5.11 - Śladami Jerzego Sulimy-Kamińskiego i książki „Most Królowej Jadwigi”
3.12 - Bydgoszcz dwóch rzek

Wszystkie spacery rozpoczynać się będą o godzinie 10.00. Miejscem zbiórki jest Stary Rynek. Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie „Obywatel Działa” mające na celu propagowanie historii i tradycji miasta oraz postaw obywatelskich. Informacje o projekcie „Bydgoszcz Niekonwencjonalnie” na bieżąco można śledzić na portalu społecznościowym Fb. Zadanie współfinansowane przez ze środków Miasta Bydgoszczy.