logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Niegdyś centrum kupców, dziś główny węzeł komunikacyjny
Główny węzeł komunikacyjny w Bydgoszczy stanowi rondo Jagiellonów. To także teren, na którym niemal sto lat temu swoją siedzibę miała Resursa Kupiecka. Wkrótce ten ważny punkt miasta zostanie odnowiony i przebudowany.


Skrzyżowanie z ruchem okrężnym na połączeniu ulic Jagiellońskiej, Bernardyńskiej i 3 Maja to największy węzeł komunikacyjny w mieście, bowiem przez rondo przejeżdżają niemal wszystkie bydgoskie linie tramwajowe oraz kilka linii autobusowych.  Rondo Jagiellonów zostało otwarte 22 lipca 1974 roku wówczas nosiło nazwę „XXX-lecia PRL-u”. Gdy powstało rondo  nie zwracano uwagi na elementy, które dziś utrudniają życie wielu mieszkańcom i turystom m.in.: brak rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami, brak infrastruktury rowerowej, dlatego w najbliższych latach węzeł czeka duża przebudowa. Tym razem w przeciwieństwie do lat 70. XX wieku żadne wyburzenia nie będą konieczne.  

Bydgoska Resursa Kupiecka
Przebudowa ronda odbędzie się m.in. na obszarze, na którym niemal sto lat temu funkcjonowała bydgoska  Resursa Kupiecka. Budynek powstał w 1837 r. przy ul. Jagiellońskiej 13,  kiedy to Wilhelm Kienitz kupił dom i założył park na terenie folwarku miejskiego. Po przebudowie domu w 1858 r. August Wilke, stworzył restaurację i ogród rozrywkowy. Funkcjonował tam również lokal gastronomiczny, a na jego zapleczu wznosiła się m.in. scena letnia, kręgielnia, altany i budynki gospodarcze. W latach 1923 - 1925  budynek z ogrodem wykupiło i wyremontowało na swoją siedzibę Bydgoskie Towarzystwo Kupieckie. Resursa Kupiecka była jednym z największych zespołów restauracyjno-rozrywkowych w Bydgoszczy. Znajdowała się tam kawiarnia, restauracja a nawet scena teatralna. Resursa służyła do organizacji zebrań, spotkań towarzyskich i zabaw.  Odbywały się tam bale karnawałowe, charytatywne a także  imprezy noworoczne i gwiazdkowe słynne na całą Bydgoszcz, na których bawili się kupcy. W sali z estradą która mogła pomieścić nawet tysiąc osób, odbywały się koncerty, przedstawienia teatralne i występy chórów. Do budynku przynależał również ogród koncertowy, który przez wiele lat był miejscem zarówno wypoczynku jak i rozrywki wielu bydgoszczan. Wyposażony był m.in. w muszlę koncertową, kręgielnię, kawiarnie, miejsce do tańca oraz  werandę, która była  miejsca do wypoczynku i spotkań towarzyskich. W 1970 r. budowlę rozebrano w związku z przebudową ul. Jagiellońskiej i budową ronda Jagiellonów.

Jakie będzie nowe rondo?

W ramach opracowanej koncepcji projektowej zakłada się m.in. wykonanie ośmiu wind, po jednej w każdej ćwiartce skrzyżowania oraz na każdy peron tramwajowy, które zapewnią pełny dostęp do przejścia podziemnego osobom z niepełnosprawnościami. Kabiny mają umożliwiać także swobodny transport rowerów czy wózków dziecięcych. Przewiduje się remont istniejących schodów oraz samego przejścia podziemnego wraz ze zmianą zagospodarowania jego przestrzeni. Projektowane są  dodatkowe wyjścia w postaci schodów na perony tramwajowe po wschodniej stronie skrzyżowania. Nowością będzie wyznaczenie pasów dla rowerzystów na ciągu wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Poprawi to bezpieczeństwo tej grupy uczestników ruchu. Zakończenie prac nad koncepcją planowane jest jeszcze w tym roku. Poddaliśmy ją konsultacją społecznym. Z ich wynikami można zapoznać się TUTAJ. Po przeanalizowaniu ponad 500 uwag projektant zdecydował się między innymi uwzględnić rynny dla rowerów, dodatkowe oznakowanie dla osób niewidomych, zmiany poprawiające bezpieczeństwo. Na niektórych kierunkach wprowadzone zostaną pochylnie (łagodne zjazdy). Przebudowa ronda Jagiellonów to jeden z elementów całego pakietu naszych działań związanych z poprawą dostępności transportu publicznego dla osób z niepełnosprawnościami oraz starszych. Kolejnym krokiem będzie zlecenie prac projektowych i uzyskanie niezbędnych zezwoleń. Na prace budowlane planujemy wykorzystać między innymi Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Wartość unijnego dofinansowania na ten cel szacowana jest na ponad 40 mln zł.