logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nie truj. Sięgnij po dotację na wymianę pieca
W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym przypominamy o możliwości skorzystania z dofinansowania na wymianę nieekologicznych pieców węglowych. Maksymalna kwota dotacji wynosi 8 tysięcy złotych! Do tej pory dzięki programowi udało się zlikwidować 140 kopciuchów, przeprowadzono także 3 kompleksowe wymiany w całych budynkach.


Przypominamy, że od 1 września 2019 roku w całym województwie, w tym Bydgoszczy obowiązuje całkowity zakaz spalania:
•   Węgla brunatnego i paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla
•   Mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem
•   Paliw w postaci sypkiej, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu mniej niż 3 mm wynosi więcej niż 15%
•   Biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym, mniej niż 20%.

Pozbądź się kopciucha – dopłacimy nawet 8 tys. złotych
Nowe przepisy nałożyły na właścicieli nieekologicznych pieców obowiązek ich wymiany w ciągu najbliższych lat. To oznacza, że mieszkańcy muszą zmienić sposób ogrzewania. Miasto oferuje miejską dotację na ten cel – minimum 5 tysięcy złotych. Na wnioski mieszkańców czekamy do 31 października.

Zero węgla w całym budynku – do 3 tysięcy dodatkowej dotacji
W Programie po raz pierwszy zastosowaliśmy również zachętę do realizowania kompleksowych wymian pieców w budynkach wielorodzinnych. Warunkiem do skorzystania z dodatkowej dotacji jest zasada „zero węgla w całym budynku” po zakończeniu inwestycji. Do tej pory zlikwidowaliśmy w ten sposób trujące kopciuchy w 29 mieszkaniach. W przypadku kompleksowych inwestycji w budynkach wielorodzinnych oferujemy dodatkową dotację w wysokości do 3 tys. zł w zależności od zastosowanego źródła ciepła. Nabór wniosków dofinansowania inwestycji kompleksowych jest prowadzony w terminie: 15 listopada – 31 grudnia.

Informacje o dofinansowaniu na wymianę ogrzewania:
Wydział Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska
ul. Grudziądzka 9-15, budynek C, pok. 206,
telefon: 52 58 59 270, 52 58 58 038.

Wnioski znajdują się TUTAJ.  

Stoimy na straży czystego powietrza
Jakość powietrza w dużej mierze zależy od nas wszystkich – palenie w piecach niedozwolonymi materiałami powoduje, że do atmosfery przedostaje się wiele trujących substancji. Mieszkańcom, którzy nie dostosują się do ograniczeń grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych. Kontrole w tym zakresie w naszym mieście realizuje Straż Miejska, która sprawdza, czy w paleniskach nie są spalane odpady oraz ustala, czym mieszkańcy palą w swoich kotłach i piecach.