logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nie chcemy smogu w Bydgoszczy
Czym jest smog? Jak zmniejszyć niską emisję? I jaki realny wpływ mają mieszkańcy na jakość powietrza w mieście? Na te i inne pytania odpowiadali eksperci podczas warsztatów związanych z ochroną jakości powietrza. To jeden z elementów polityki miasta związanej z walką ze smogiem.


Przez ostatnie tygodnie mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów, które miały zachęcić do postawy proekologicznej.

Każdy z nas chciałby oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem - właśnie dlatego powinniśmy podjąć działania mające na celu poprawę jakości powietrza.

Przez ostatnie tygodnie prowadzone były warsztaty, które miały przekonać mieszkańców do zadbania o powietrze w mieście, a tym samym do wymiany niskosprawnych pieców węglowych na ekologiczne i rezygnacji z palenia śmieciami czy węglem niskiej jakości. W ramach akcji odbyło się 11 spotkań na osiedlach, które w sposób szczególny narażone są na niską emisję.

Podczas dwugodzinnych warsztatów mieszkańcy uzyskali kompleksowe informacje m. in. jakie są konsekwencje spalania odpadów, czym jest smog i skąd się bierze, jak się zachować podczas alarmu smogowego, a także poznać skuteczne sposoby ograniczania zanieczyszczeń powietrza. Ponadto jednym z prowadzących warsztat był lekarz, który wyjaśnił jaki wpływ na zdrowie człowieka ma smog. Specjaliści odpowiedzieli na pytania dotyczące programów dofinansowania do wymiany ogrzewania, a na koniec odbyły się pokazy spalania paliw wraz z pomiarem emitowanych substancji.

Mieszkańcy najczęściej pytali o możliwości dodatkowego źródła finansowania do wymiany ogrzewania czy dofinansowania do zakupu kolektorów słonecznych. Ponadto padły pytania o program EKOpiec, który prowadzony jest przez WFOŚiGW., najekonomiczniejsze metody spalania paliw oraz o to czym właściwie można palić w piecu.

Warto wiedzieć:
•Od kilkunastu lat miasto prowadzi dofinansowanie do wymiany ogrzewania na ekologiczne. W ramach projektu właściciele lub zarządcy budynków/lokali mieszkalnych mogą otrzymać dotacje na zmianę systemu ogrzewania. Dofinansowaniem objęto działania związane z wymianą źródeł ogrzewania opalanych paliwem stałym, w szczególności kotłów lub pieców węglowych, na ekologiczne urządzenia grzewcze. Mieszkańcy na wymianę ogrzewania mogą uzyskać 3 tysiące złotych dofinansowania.
•Polska należy do państw europejskich o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Jak wynika z badań, co roku z  tego powodu umiera w naszym kraju ok. 45 tysięcy osób. Przyczyną zanieczyszczeń powietrza są tak naprawdę ludzie, którzy zaspokajając swoje potrzeby niszczą własne zdrowie.
•W 2015 roku na terenie miasta Bydgoszczy została przeprowadzona inwentaryzacja źródeł niskiej emisji. W jej wyniku ustalono, że w Bydgoszczy eksploatowanych jest 23 277 szt. źródeł ogrzewania na paliwo stałe, a zużycie tych paliw kształtuje się na poziomie 63.675,80 Mg w ciągu roku. Największą emisję spalin ze spalania paliw, w tym emisję pyłu PM10, notuje się w dzielnicach: Bocianowo, Śródmieście, Wilczak, Okole, Miedzyń, Jary, Szwederowo, Osowa Góra, Czyżkówko, Górzyskowo.