logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nauczyciele wyróżnieni w Dniu Edukacji Narodowej
Dziś, 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Miejskie uroczystości z okazji święta Edukacji Narodowej tradycyjnie odbyły się w Kinoteatrze przy ulicy Dwernickiego. Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli na uroczystej gali wręczyły przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska oraz zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.


Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły/placówki z rąk przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy Moniki Matowskiej oraz zastępczyni prezydenta Iwony Waszkiewicz odebrało 123 nauczycieli, w tym 12 dyrektorów.W imieniu prezydenta Miasta Bydgoszczy podziękowania oraz życzenia nauczycielom oraz pracownikom oświaty złożyła zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz  - Drodzy Nauczyciele i wszyscy Pracownicy oświaty, dziękuję za Waszą pracę. Życzę, by była ona doceniona i wolna od wpływów bieżącej polityki. Każdy z Państwa ma ogromny wpływ na przyszłość młodych osób.W trakcie uroczystości wręczone zostały również odznaczenia państwowe, odznaczenia resortowe i inne nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej 12 dyrektorom jednostek oświatowych.

Warto wiedzieć:
W Polsce święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowiono ustawą z dnia 27 kwietnia 1972 roku – Karta praw i obowiązków nauczyciela  jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela święto to obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej. Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.