logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Narożna kamienica w remoncie




Elegancki wygląd odzyskuje narożna kamienica przy skrzyżowaniu ulic B. Chrobrego i H. Sienkiewicza. Wcześniej odnowiono szereg innych budynków w tej części miasta. Remontowane są również inne kamienice.


Budynek z numerem 20  powstał około 1890 roku. Liczy 4 kondygnacje. Zbudowano go na planie zbliżonym do prostokąta. Charakterystycznym elementem jest ścięty narożnik, w którym na parterze lokowano wejście do sklepu. To popularne rozwiązanie stosowane w wielu budynkach wznoszonych na przełomie XIX i XX wieku w Bydgoszczy. W ten sposób wiele skrzyżowań zyskiwało formę niewielkich placów, gdzie skupiało się życie mieszkańców. W takich miejscach urządzano sklepy, kawiarnie, restauracje oraz inne lokale usługowe.

Parter kamienicy jest boniowany, a okna zdobią obramienia i naczółki, szczególnie rozbudowane w części od strony ul. Sienkiewicza. Część  kondygnacji rozdzielają gzymsy z konsolami. W kamienicy warto zwrócić uwagę również na niezwykle wartościowy detal snycerski przy drzwiach.

Przy ul. B. Chrobrego w ostatnim czasie wyremontowanych zostało znacznie więcej obiektów, między innymi kamienicę po przeciwnej stronie skrzyżowania  (z nr 18) oraz budynki od strony pl. Piastowskiego (z numerami 26 i 28). Prace prowadzone są przy kolejnych kamienicach.

W ostatnich latach  ze środków miasta na ul. Chrobrego w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski przebudowano chodniki oraz dosadzono szpaler drzew. Ulica objęta została też miejskim monitoringiem.  Zamontowano też lepiej widoczne oznakowanie oraz słupki wygrodzeniowe w rejonie przejść dla pieszych.\

Warto wiedzieć:

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy. Od kilku lat przy prezydencie działa Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.