logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nakielska do przebudowy za 40 mln złotych
Po konsultacjach społecznych z mieszkańcami wybrany został wariant przebudowy zachodniej części ul. Nakielskiej. Koszt inwestycji wyniesie ok. 40 mln zł. Do końca roku zostanie zlecona koncepcja na modernizację pozostałego odcinka ważnej ulicy.


Rozpoczęcie prac na odcinku ok. 3 km ul. Nakielskiej, pomiędzy ul. Bronikowskiego a Łochowską, planowane jest na początku 2020 roku, po oddaniu do użytku przebudowywanej obecnie ul. Grunwaldzkiej (od ul. Koronowskiej do granic miasta). Przyjęcie takiego planu pozwoli ograniczyć problemy komunikacyjne w tej części miasta.
Wybranie najlepszej koncepcji poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami. Cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Z tego względu został wydłużony termin konieczny do zebranie dodatkowych opinii. Zebrane opinie przeanalizowano pod kątem funkcjonalnym, technicznym i pomogły dokończyć prace nad projektem.

- Wybrany wariant uwzględnia wynik  konsultacji społecznych i został pozytywnie zaopiniowany przez środowiska rowerowe. Warto zauważyć, że ta koncepcja jest najlepsza także pod kątem wyburzeń. W przypadku innego wariantu, ostatecznie niezaakceptowanego, musiałyby zostać wyburzonych aż 60 posesji – wyjaśnia Maciej Gust, z-ca dyrektora ds. Inwestycji Drogowych Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Ostateczna wersja zyskała też pozytywne opinie stowarzyszeń wspierających rozwój transportu publicznego oraz infrastruktury dla pieszych.

- Warto podkreślić zastosowanie rozwiązań, które od lat dobrze działają w mieście, jak np. buspasy z nowymi, jakimi będą przystanki wiedeńskie dla autobusów. Konstrukcja tych ostatnich znajduje się na wzniesieniu, dzięki czemu pojazdy zbliżające się do przystanku będą musiały zwolnić. To duży plus w kontekście poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy – powiedział Patryk Gulcz, prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy.

- Plan na przebudowę ul. Nakielskiej niesie za sobą szereg kompleksowych działań, na czym zyskają mieszkańcy, bowiem zwiększy się bezpieczeństwo. To jest niezwykle istotne. Po obu stronach jezdni pojawią się chodniki i ścieżki rowerowe. To ważne, gdy popatrzymy, jakim zainteresowaniem wśród rowerzystów cieszą się dedykowane im trasy – dodał Paweł Górny, przewodniczący Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy.Jak się zmieni ważna ulica?

Plan przebudowy ul. Nakielskiej zakłada poszerzenie jezdni do czterech pasów. W praktyce będzie ona dwupasmowa, z dwoma wewnętrznymi buspasami, z których także będzie możliwość skrętu w lewo. Pasażerowie czekający na autobus będą korzystać z przystanków wiedeńskich, znajdujących się na niewielkim podniesieniu jezdni do poziomu chodnika. System zamontowany w autobusie zatrzymującym się na przystanku będzie współgrał z sygnalizacją świetlną na pobliskich ulicach - postój autobusu spowoduje automatyczne włączenie się zielonych świateł dla pojazdów wyjeżdżających z bocznych ulic. Po obu stronach remontowanej drogi zostaną poprowadzone chodnik i ścieżka rowerowa.
Na połączeniu  ulic Bronikowskiego i Nakielskiej powstanie rondo spiralne. Natomiast w ciągu najbliższych dwóch miesięcy powtórzony zostanie przetarg na budowę ronda w miejscu obecnego skrzyżowania  Nakielskiej z Łochowską.

- Nakielska to jedna z najbardziej uczęszczanych ulic w mieście. Rozpoczęcie prac planowane jest w 2020 roku. Na tę inwestycję zabezpieczyliśmy już środki w wieloletniej prognozie finansowej miasta. Jeszcze do końca tego roku zostanie zlecona koncepcja na remont kolejnego odcinka Nakielskiej w kierunku do ronda Grunwaldzkiego – mówi Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Po ukończeniu prac nad odcinkiem drogi ekspresowej S5 i remoncie ul. Nakielskiej, na tej ostatniej zostanie ograniczony ruch samochodów ciężarowych, ulica zyska bardziej lokalny charakter. Dla poprawy bezpieczeństwa zostaną doświetlone przejścia dla pieszych. To efekt współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczny Rzecznik Pieszych. Przebudowa ul. Nakielskiej w całości jest finansowana z budżetu Miasta Bydgoszczy, ponieważ na drogi o charakterze powiatowym nie ma możliwości uzyskania unijnego finansowania.Nie tylko Nakielska

W ostatnich latach odnowa najbardziej zniszczonych odcinków ul. Nakielskiej kosztowała 3 mln zł. Na osiedlu Miedzyń –Prądy udało się też odnowić nawierzchnię ulicy Bronikowskiego i Łochowskiej. Wspólnie z mieszkańcami w oparciu o inicjatywy lokalne utwardzonych zostało kilkanaście osiedlowych ulic. Trwa też termomodernizacja zespołu Szkół nr 23. Z kolei dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu powstały nowe miejsca rekreacji m.in. przy ul. Widok i Maciaszka. Trwają prace związane z przebudową osiedlowych ulic Osada i Leszczyna kosztujące 3,8 mln zł. Ulice są utwardzane w oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych.

Wkrótce ruszą kolejne duże inwestycje:

  • W przyszłym roku na Miedzyniu  rozpocznie się budowa basenu przy Zespole Szkół nr 8 przy ul. Pijarów.
  • Przy klubie sportowym „Gwiazda” powstanie nowe boisko ze sztuczną murawą i oświetleniem. Obiekt  będzie wyposażony w piłkochwyty i ogrodzenie, zainstalowane zostanie oświetlenie. Inwestycja kosztować będzie około 3 mln zł. Trwa przetarg.
  • Do prac budowlanych przygotowuje się wykonawca odpowiedzialny za przebudowę ul. Pijarów. Początek robót planowany jest przed wakacjami. Pochłoną one 2,5 mln zł
  • W oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych ogłoszony został też przetarg na budowę ul. Botanicznej i  Jeżynowej.
  • Twardą nawierzchnię zyskają też  ul. Paprocia, Cytrusowa, Krzywa, Podnóże  i Legnicka  Mieszkańcy tych  ulic powołali stowarzyszenia, które w ramach Programu 25/75 zamierzają  zrealizować inwestycję polegającą na budowie utwardzonych odcinków ulic we współpracy z miastem.