logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Muzeum przyprawione tradycjami
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy już po raz trzeci organizuje konkurs plastyczny z cyklu „Wymarzone Muzeum”. Przyprawione tradycjami to tegoroczny temat przewodni. To będą pyszne dzieła z piernika.


Konkurs towarzyszy wystawie „Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu”, której otwarcie odbędzie się 16 grudnia 2021 r. Adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, szkół integracyjnych oraz specjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy mogą przystąpić do konkursu wraz z rodzinami. 

Celem konkursu jest poznawanie tradycji, zwyczajów kulinarnych i świątecznych, jako przejawu spuścizny kulturalnej społeczności regionu. Tematyka nadesłanych prac musi być związana z tytułem konkursu: „Wymarzone Muzeum. Przyprawione tradycjami”.

Uczniowie będą oceniani w dwóch kategoriach: praca przestrzenna oraz praca płaska. Praca przestrzenna ma przedstawiać interpretację jednego z budynków Muzeum Okręgowego im Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, np. Spichrze nad Brdą. Praca płaska (forma reliefowa, płaskorzeźba) może być wizerunkiem lub wyobrażeniem tradycyjnej rodzinnej pamiątki.

Uczeń może skomponować kolorowy lukier i uatrakcyjnić nim pracę, użyć przypraw, malować, ozdabiać, dekorować własnoręcznie wykonane pierniczki o kształtach z wyobraźni lub powstałe z tradycyjnych form piernikowych. Praca musi łączyć w sobie element nowoczesności i tradycji. Wymiary prac: max 50 x50x50 cm. Mile widziane będą dołączone przepisy kulinarne na tradycyjne, rodzinne ciasto piernikowe oraz współpraca pokoleniowa (współpraca rodzinna) podczas tworzenia projektu konkursowego.

Prace wraz z czytelnie wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy dostarczyć do 30 listopada - osobiście lub drogą pocztową na adres:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy,
ul. Grodzka 7-11, 85-112 Bydgoszcz,
z dopiskiem KONKURS WYMARZONE MUZEUM. PRZYPRAWIONE KORZENIAMI.

Wernisaż  wystawy pokonkursowej odbędzie się 16 grudnia 2021 r. w Spichrzach nad Brdą.

Regulamin dostępny jest tutaj. Formularz zgłoszeniowy – tutaj