logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Mural w Starym Fordonie gotowy
Ukończone zostały prace nad muralem w Starym Fordonie. Efektowne malowidło projektu Tomasza Pobiedzińskiego ozdobiło ścianę Zakładu Karnego, która dzięki artyście zamieniła się w architektoniczną bramę.


W ubiegłym roku ogłoszony został konkurs na nowy mural w Starym Fordonie. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektowanie muralu, którego kompozycja, ze względu na lokalizację w historycznej dzielnicy miasta, podkreślać będzie charakter miejsca oraz nawiązywać do historycznej architektury. Należało też  uwzględnić kontekst przestrzenny oraz dopasować kompozycję do osi widokowej panoramy przy wjeździe do miasta.

Do konkursu zgłosiło się dziewiętnaście podmiotów. Komisja Konkursowa wskazała projekt pt. „Brama/Gate” Tomasza Pobiedzińskiego z Poznania. Projekt został doceniony przez jurorów za to, że wykorzystując konwencję malarstwa iluzjonistycznego, w sposób subtelny zmienia panoramę od strony rzeki – pusta, płaska powierzchnia ściany Zakłady Karnego zmienia się w architektoniczną bramę.

Forma bramy ma swoją symbolikę – zaprasza do wnętrza miasta, do jego poznania, do doznawania nowych wrażeń i zdobywania doświadczeń. Łacińska sentencja na fryzie niesie dodatkową treść: BONUS INTRA, MELIOR EXI, czyli: „Dobrym wejdź, lepszym wyjdź.”

Idea bramy wpisuje się w kontekst miejsca, tworząc z zaistniałą przestrzenią spójną kolorystycznie kompozycję. Brama zaskakuje, ale jednocześnie stanowi przedłużenie bryły kościoła.

Kolorystycznie jest spójna z otoczeniem, potraktowana  w malarski sposób z użyciem światłocienia stwarza nową jakość.