logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Mój 1% zostaje w Bydgoszczy - happening
W pierwszy dzień wiosny, 21 marca na płycie Starego Rynku odbędzie się coroczny happening, który ma zachęcać do wspierania lokalnych NGO-sów. Uczniowie bydgoskich szkół, wolontariusze oraz harcerze tradycyjnie utworzą w sercu miasta żywy 1 procent. Już teraz możesz przekazać część swojego podatku na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego.


Zbliża się okres rozliczeń podatkowych. Od 17 lat podatnicy mają możliwość przekazywania 1% swojego podatku z deklaracji rocznej PIT na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Należy dodać, że jest to jeden procent od kwoty przeznaczonej dla Urzędu Skarbowego. To oznacza, że podatnika nic nie kosztuje przekazanie tych środków na wsparcie organizacji działających "non profit". Wspieranie bydgoskich organizacji pozarządowych jest ważne nie tylko dla samych organizacji, ale także dla bydgoszczan, którzy korzystają z ich oferty i wsparcia.

Od kilku lat w mieście prowadzona jest akcja happeningowa pt. „ Mój 1 procent zostaje w Bydgoszczy”. Akcję promuje żywy obraz jednego procenta tworzony w różnych miejscach Bydgoszczy. Żywy obraz tworzyli przede wszystkim uczniowie bydgoskich szkół, harcerze, wolontariusze, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz senioralnych. Tak też będzie w tym roku – tym razem uczestnicy akcji utworzą symboliczną „jedynkę” na zrewitalizowanej płycie Starego Rynku. Akcja odbędzie się w sobotę, 21 marca o godz. 12.00. Zapraszamy do wspólnego promowania tej szczytnej idei.

To ważne, aby jak najwięcej bydgoszczan wspierało swoim 1% organizacje pożytku publicznego, które funkcjonują w naszym mieście. Dzięki tym funduszom mogą one rozwijać swoją działalność, która służy różnym grupom społecznym i zawodowym. Bydgoskie NGO'sy posiadające status organizacji pożytku publicznego organizują m. in. bezpłatne punkty konsultacyjne (m.in. prawne, psychologiczne, księgowe), pomagają w opiece nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi, starszymi. Ponadto organizują kolonie, wycieczki, turnusy rehabilitacyjne, prowadzą świetlice środowiskowe i terapeutyczne.

Ogólnopolska wyszukiwarka organizacji pożytku publicznego znajduje się TUTAJ.

Lista bydgoskich OPP - TUTAJ.

Warto wiedzieć
Przypominamy, że od 2019 r., w związku z wdrożeniem nowej usługi pn. "Twój e-PIT", przekazanie 1% podatku wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego odbywa się elektronicznie. Informacja dotycząca OPP jest dostępna od razu na głównym ekranie po wejściu do usługi Twój e-PIT za pośrednictwem portalu: www.podatki.gov.pl

Podatnik przekazujący 1% dla OPP po raz pierwszy, może w prosty sposób wybrać z listy nr KRS organizacji, którą chce wspomóc. Co warte podkreślenia, każda osoba, która w zeznaniu za 2018 r. zdecydowała się przekazać 1% podatku konkretnej organizacji, ma tę organizację wpisaną automatycznie w zeznaniu za 2019 r. Dlatego też, jeśli podatnik nie podejmie żadnych działań, jego 1% jego podatku trafi do organizacji wybranej w zeszłym roku.