logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Modernizacja Teatru Polskiego. Umowa podpisana. Raport nr 4
Podpisaliśmy umowę na gruntowną modernizację gmachu Teatru Polskiego. Po rewitalizacji Teatru Kameralnego, będzie to kolejny duży projekt realizowany przez Miasto w bydgoskiej kulturze. W jego realizacji pomogą również unijne fundusze. Wartość inwestycji to 40 mln zł.


- Kultura to silna marka Bydgoszczy – mówi prezydent Bydgoszczy. - Buduje poczucie wspólnoty, zachęca do aktywności, współpracy. Uczy też otwartości i zachęca do myślenia. Modernizacja Teatru Polskiego to kolejny element wzmacniania tego pozytywnego potencjału Bydgoszczy. Warto podkreślić, że równocześnie wspieramy też inne ambitne projekty związane z kulturą, jak choćby rozbudowa Opery Nova o IV krąg.  

Za prace odpowiadać będzie firma KWK Construction, z którą podpisaliśmy umowę. Złożyła ona na etapie przetargu najkorzystniejszą ofertę. Wartość prac budowlanych to prawie 40 mln zł.  Zostaną one objęte 7-letnią gwarancją. Ponadto wykonawca zadeklarował skrócenie czasu realizacji o dwa miesiące. Inwestycję częściowo finansować będziemy w oparciu o fundusze unijne. Zależy nam na jej zakończeniu już w przyszłym, roku.

Ze względu na szybko rosnące ceny przed podpisaniem umowy Rada Miasta zdecydowała się dołożyć do inwestycji dodatkowe 14 mln zł, by rozstrzygnąć przetarg.

Co się zmieni?

Modernizacja Teatru Polskiego to kolejny duży projekt realizowany przez Miasto w bydgoskiej kulturze. Głównym celem inwestycji zaplanowanej w Teatrze Polskim jest poprawa komfortu widza, funkcjonalności obiektu oraz przywrócenie użyteczności balkonu poprzez modernizację budynku głównego w części dostępnej dla publiczności. Poprawi się również estetyka całej przestrzeni wokół teatru oraz akustyka obiektu.
Projekt przewiduje nadbudowanie oraz rozbudowanie głównej bryły budynku. W ramach tego zadania przewidziane są roboty ogólnobudowlane, wymiana konstrukcji dachu oraz instalacje wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, elektryczna i wentylacji mechanicznej w całym budynku Teatru. Budynek zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami dzięki zastosowaniu windy, podnośników, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz mobilnych foteli teatralnych.

Długa budowa

Istniejący gmach Teatru Polskiego w Bydgoszczy wybudowano przy alejach A. Mickiewicza 2 w latach 1947-49. Autorem projektu by bydgoski architekt Alfons Licznerski. W zwartej bryle wybije się masyw, w którym umieszczono maszynownię. Budynek powstał w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Wznoszono go systemem gospodarczym, konstrukcje stanowią ceglane mury. Obiekt oddano do użytku 6 października 1949 roku. Jego bryła była wówczas nieotynkowana. Nie zrealizowano też rozwiązań dekoracyjnych np. płaskorzeźbionego fryzu. Część z zaplanowanych prac kończono dopiero pod koniec XX wieku. Najciekawszym elementem 70-letniego gmachu jest fasada od strony ul. 20 Stycznia. Akcentują ją pionowe podziały, arkady na poziomie parteru i wąskie okna. Budynek po zmroku jest podświetlany. We wnętrzu znajduje się sala z amfiteatralnie umieszczonymi fotelami i dodatkowymi miejscami dla widowni na balkonie. Do 1945 roku Teatr Miejski funkcjonował w gmachu przy placu Teatralnym, który zniszczył pożar.

Ważne liczby:

  • Koszt inwestycji–39, 9 ml zł
  • Gwarancja 7 lat
  • Unijne wsparcie – 7 mln zł