logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Modernizacja Teatru Polskiego. Rozbiórki przed budową. Raport nr 5
W gmachu Teatru Polskiego trwają zaawansowane prace rozbiórkowe. Pozwolą one zbudować między innymi nową, komfortową widownię i balkon. Wkrótce rozpocznie się wznoszenie nowej części budynku od strony południowej. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć z placu budowy.


W pierwszej kolejności realizowane są prace rozbiórkowe. Usunięto siedziska, skuta została między innymi płyta balkonu nad widownią.

Rzędy siedzeń nowej widowni będą osadzane na konstrukcji o znacznie większym nachyleniu, co poprawi komfort widzów oglądających przedstawienia na teatralnej scenie. To rozwiązanie wymusza też budowę balkonu na większej wysokości.

Rozpoczęła się także rozbiórka części dachu. Nowa konstrukcja będzie wyższa, co pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń na pomieszczenia biurowe i zaplecza. Drewniane krokwie zostaną zastąpione stalowymi dźwigarami. Dach będzie też zdecydowanie lepiej docieplony, co ograniczy zużycie energii niezbędnej do ogrzania obiektu.

Zaplanowano także docieplenie elewacji frontowej. Konieczna będzie między innymi wymiana styropian na materiał o większej grubości i lepszych parametrach. Również stolarka okienna podlega  wymianie. Demontowane są elementy dekoracyjne. Również charakterystyczna płaskorzeźba przy wejściu zostanie wycięta i wklejona w nową ścianę.

Gmach Teatru zyska też nową część biurową po stronie południowej. Znajdzie się w niej między innymi winda, która ułatwi poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Obecnie, przed rozpoczęciem prac przy fundamentach, przekładany jest ciepłociąg.

Zakończenie rozbiórek planowane jest jeszcze w tym roku. Wykonawca na miejsce budowy sprowadzi także żurawia, który ułatwi prowadzenie prac konstrukcyjnych i transport materiałów budowlanych.

W zakres zadania wchodzą także wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej i wentylacji mechanicznej w całym budynku. Poprawi się również estetyka całej przestrzeni wokół teatru oraz akustyka obiektu. Te roboty będą realizowane w przyszłym roku, na kolejnych etapach. Budynek zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami dzięki zastosowaniu windy, podnośników, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz mobilnych foteli teatralnych.

Za prace odpowiada firma KWK Construction. Złożyła ona na etapie przetargu najkorzystniejszą ofertę. Wykonawca zadeklarował skrócenie czasu realizacji o dwa miesiące. Inwestycję częściowo finansować będziemy w oparciu o fundusze unijne i konieczne jest jej rozliczenie do końca przyszłego roku. Wartość całego przedsięwzięcia to 40 mln zł.

Ważne liczby:

  • Koszt inwestycji–39, 9 ml zł
  • Gwarancja 7 lat
  • Unijne wsparcie – 7 mln zł