logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Modernizacja Teatru Polskiego. Przetarg ogłoszony. Raport nr 1
Ogłosiliśmy przetarg na modernizację Teatru Polskiego. Po rewitalizacji Teatru Kameralnego, która właśnie się kończy, będzie to kolejny duży projekt realizowany przez Miasto w bydgoskiej kulturze. W jego realizacji pomogą również unijne fundusze.


Głównym celem inwestycji zaplanowanej w Teatrze Polskim jest poprawa komfortu widza, funkcjonalności obiektu oraz przywrócenie użyteczności balkonu poprzez modernizację budynku głównego w części dostępnej dla publiczności. Poprawi się również estetyka całej przestrzeni wokół teatru oraz akustyka obiektu.

Projekt przewiduje nadbudowanie oraz rozbudowanie głównej bryły budynku. W ramach tego zadania przewidziane są roboty ogólnobudowlane, wymiana konstrukcji dachu oraz instalacje wodno- kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, elektryczna i wentylacji mechanicznej w całym budynku Teatru. Budynek zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami dzięki zastosowaniu windy, podnośników, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz mobilnych foteli teatralnych.

Teraz ogłosiliśmy przetarg na wykonanie prac budowlanych. Zajmą one po podpisaniu umowy około półtora  roku. W trakcie oceny ofert dodatkowo punktowane będą przedłużenie okresu gwarancji oraz skrócenie terminu prac.

W ubiegłym roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie unijne z Gminnego Programu Rewitalizacji. Ostatecznie na ten cel trafi blisko 7 mln zł. To maksymalny poziom wsparcia na projekty dotyczące infrastruktury. Koszt całej inwestycji poznamy po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego.

Istniejący gmach Teatru Polskiego w Bydgoszczy wybudowano przy alejach A. Mickiewicza 2 w latach 1947-49. Autorem projektu by bydgoski architekt Alfons Licznerski. W zwartej bryle wybije się masyw, w którym umieszczono maszynownię. Budynek powstał w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Wznoszono go systemem gospodarczym, konstrukcje stanowią ceglane mury. Obiekt oddano do użytku 6 października 1949 roku. Jego bryła była wówczas nieotynkowana. Nie zrealizowano też rozwiązań dekoracyjnych np. płaskorzeźbionego fryzu. Część z zaplanowanych prac kończono dopiero pod koniec XX wieku.

Najciekawszym elementem 70-letniego gmachu jest fasada od strony ul. 20 Stycznia. Akcentują ją pionowe podziały, arkady na poziomie parteru i wąskie okna. Budynek po zmroku jest podświetlany. We wnętrzu znajduje się sala z amfiteatralnie umieszczonymi fotelami i dodatkowymi miejscami dla widowni na balkonie.Ważne liczby:

  • Rok oddania do użytku - 1949
  • Dofinansowanie unijne z GPR 6,98 mln zł