logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Modernizacja Teatru Polskiego. Drogo, albo jeszcze drożej. Raport nr 2
Dużym wyzwaniem przy obecnej drożyźnie staje się gruntowna modernizacja gmachu Teatru Polskiego. Firmy zainteresowane realizacją prac wyceniły ich wartość o połowę drożej niż ubiegłoroczny kosztorys. Ze względu na galopującą inflację i zdobyte wcześniej dofinansowanie unijne zależy nam na rozstrzygnięciu trwającego przetargu.


- Niestety w kolejnym obszarze uderza w nas drożyzna – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. -  Miasto już wcześniej pozyskało unijne dofinansowanie. Jednak równocześnie będziemy zmuszeni wydać na to zadanie co najmniej kilkanaście milionów złotych więcej i to po wcześniejszych rządowych cięciach dla samorządów. Budżet Bydgoszczy podobnie jak portfele polskich rodzin staje się coraz szczuplejszy. Nie mamy też złudzeń by przy galopującej inflacji powtarzać przetarg. To oznaczałoby prawdopodobnie jeszcze większe wydatki, ryzyko utraty unijnego dofinansowania i przesunięcie terminu realizacji oczekiwanej przez wielu bydgoszczan inwestycji.

Dziś (4 stycznia) otwarte zostały oferty firm zainteresowanych pracami budowlanymi. Wyceniły one wartość zamówienia na kwoty w przedziale od 40 do 56 mln zł. Wszystkie zadeklarowały 2-miesięczne skrócenie czasu realizacji i 7-letnią gwarancją. Oznacza to, że najtańsze oferty są o połowę wyższe od przygotowanego w I połowie ubiegłego roku kosztorysu określonego na poziomie ponad  27 mln zł.

Po weryfikacji ofert, ich ocenie wybrana zostanie najkorzystniejsza. Następnie jeśli nie będzie odwołań podpiszemy umowę. Prace budowlane potrwają około półtora roku. Ostateczną decyzję o koniecznych zmianach w budżecie podejmie Rada Miasta.

Modernizacja Teatru Polskiego to kolejny duży projekt realizowany przez Miasto w bydgoskiej kulturze.  Głównym celem inwestycji zaplanowanej w Teatrze Polskim jest poprawa komfortu widza, funkcjonalności obiektu oraz przywrócenie użyteczności balkonu poprzez modernizację budynku głównego w części dostępnej dla publiczności. Poprawi się również estetyka całej przestrzeni wokół teatru oraz akustyka obiektu.

Projekt przewiduje nadbudowanie oraz rozbudowanie głównej bryły budynku. W ramach tego zadania przewidziane są roboty ogólnobudowlane, wymiana konstrukcji dachu oraz instalacje wodno- kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, elektryczna i wentylacji mechanicznej w całym budynku Teatru. Budynek zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami dzięki zastosowaniu windy, podnośników, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz mobilnych foteli teatralnych.

Istniejący gmach Teatru Polskiego w Bydgoszczy wybudowano przy alejach A. Mickiewicza 2 w latach 1947-49. Najciekawszym elementem 70-letniego gmachu jest fasada od strony ul. 20 Stycznia. Akcentują ją pionowe podziały, arkady na poziomie parteru i wąskie okna. Budynek po zmroku jest podświetlany. We wnętrzu znajduje się sala z amfiteatralnie umieszczonymi fotelami i dodatkowymi miejscami dla widowni na balkonie.

Ważne liczby:

  • Rok oddania do użytku - 1949
  • Liczba firm zainteresowanych realizacją zadania- 5
  • Szacowany koszt prac budowlany po otwarciu ofert – co najmniej 39,9 ml zł
  • Kosztorysowa wartość inwestycji – 27,2 mln zł