logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Młodzi są otwarci i tolerancyjni
17 czerwca w Pałacu Młodzieży odbyło się podsumowanie VII edycji programu miejskiego Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej. Z najbardziej zaangażowanymi szkołami i nauczycielami spotkała się podczas Gali Laureatów zastępczyni prezydenta Miasta Iwona Waszkiewicz.


W poniedziałek (17.06) odbyła się Gala Laureatów w ramach VII edycji projektu miejskiego  „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”, podczas której wręczono nagrody KOSTKA dla bydgoskich liderów samorządności i tolerancji. Nagrody zostały przyznane w 6 kategoriach: kreatywność, otwartość, samorządność, tolerancja, kooperacja i aktywność. - Bydgoszcz jest otwarta i tolerancyjna, mieszkanki i mieszkańcy wielokrotnie udowadniali, że są życzliwi i empatyczni. Cieszę się, że projekt SOiT tak dobrze się rozwija. Na przestrzeni 7 lat działalności  Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej powstał Bydgoski Program Równego Traktowania. Wierzymy, że empatia, życzliwość i uważność na drugiego człowieka ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu. Nagrodzonym dziękuje i gratuluję pasji oraz zaangażowania – mówiła zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.Nagrody przyznane  za udział w konkursach w ramach SOiT:
•    I miejsce w konkursie „Umysł Otwarty” - Szkoła Podstawowa nr 38,
•    I miejsce w konkursie „Muszkieterowie” - Szkoła Podstawowa nr 41 i Szkoła Podstawowa nr 57,
•    I miejsce w konkursie „SzPAgaT” - Szkoła Podstawowa nr 9 i Szkoła Podstawowa nr 12,
•    I miejsce w konkursie „LUSTRO” Szkoła Podstawowa nr 12 i Zespół Szkół Handlowych.
Certyfikaty specjalne dla najbardziej zaangażowanych szkół w sezonie 2023/2024 otrzymały: V Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 12, 18, 27, 30, 32, 38, 43 i 66, Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, Zespół Szkół Handlowych oraz Zespół Szkół Mechanicznych nr 2.

Nagrodę Grand Prix w konkursie Festiwal Kultur zdobyła Szkoła Podstawowa nr 63 za kulturę mezoamerykańską, II miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa nr 43 za kulturę rzymską, III miejsce Szkoła Podstawowa nr 38 za kulturę starogermańską oraz Zespół Szkół Budowlanych za współczesną kulturę afrykańską. W konkursie Festiwal Kultur przyznano również nagrodę publiczności, którą wygrał Zespół Szkół Chemicznych za współczesną kulturę turecką. II miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 63 za kulturę mezoamerykańską, a  III miejsce Zespół Mechanicznych nr 2 za zaprezentowanie współczesnej kultury francuskiej. Festiwal Kultur to impreza edukacyjna w ramach projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna.  Cieszący się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży z bydgoskich szkół program służy uwrażliwieniu młodych ludzi na zagadnienie różnorodności, akceptacji i wielokulturowości. Więcej na temat V edycji tegorocznego Festiwalu Kultur TUTAJ.

O projekcie SOiT

Celem programu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna było stworzenie wspólnej platformy działań dla bydgoskiej społeczności uczniowskiej, promujących postawę tolerancji i otwartości na ludzi bez względu na pochodzenie, rasę, wygląd, poglądy, wyznanie oraz status społeczny i materialny. Dzięki temu kilka tysięcy młodych ludzi miało okazję do głębszej refleksji nad wyzwaniami współczesnego świata. Zaangażowanie uczniów i nauczycieli przez 7 lat ani na chwilę nie osłabło, mimo trwających w międzyczasie: reformy edukacji, kryzysu szkolnictwa, strajku w oświacie, pandemii koronawirusa. Do projektu zaangażowała się większość bydgoskich szkół. Wspólnie udało się stworzyć kilka nowych tradycji edukacyjnych w naszym mieście. Projekt ruszył w 2017 r. Koordynatorem jest Przemysław Nowakowski, nauczyciel z ZS nr 32. Więcej informacji www.otwarta.bydgoszcz.pl