logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Młodzi Bydgoszczanie są otwarci i tolerancyjni




Zainaugurowany został VI sezon projektu „Szkoła otwarta i tolerancyjna”. Jego celem jest aktywne działanie bydgoskich szkół, które promują postawę tolerancji i otwartości na ludzi, bez względu na pochodzenie, wiek, płeć, narodowość, wyznanie, czy orientację seksualną.


Bydgoski Projekt Miejski  „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” jest realizowany od roku 2017. Ze względu na pandemię po raz ostatni w otwarcie w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyło się w 2019 r. Od tego czasu aktywność przeniosła się do sieci.

- Przez trzy lata sporo się zmieniło i to zarówno w kraju, jak i na świecie. Nasz projekt jest niezwykle ważny. Ma uczyć, wychowywać w duchu akceptacji różnorodności. Aby ludzie nie czuli się dyskryminowani, bądźmy otwarci i życzliwi, wspierajmy i pomagajmy. Bydgoszczanki i bydgoszczanie już nie raz udowodnili, że można na nich polegać, że są życzliwi i gościnni- mówiła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, która wręczyła nagrody szkołom i uczniom wyróżniającym się w poprzedniej edycji.


Podczas środowego (16.11) spotkania skupiono się przede wszystkim na przyszłości i tym, co czeka nas w roku szkolnym 2022/2023. Wydarzeń będzie sporo. Wśród nich m.in. znajdziemy trzy gry, pięć warsztatów, konkursy. Tegorocznym hasłem projektu będzie „The wind of change” czyli wiatr zmian.

- Mamy nadzieję, że to będzie sezon bez zawirowań. Wrócimy do sal konferencyjnych, do fajnych miejsc w Bydgoszczy, do spotkań twarzą w twarz. Odbędziemy podróż do wielu akcji, które robiliśmy w ubiegłych latach. Chcemy mówić o tym, że znaleźliśmy się w takim punkcie przełomu, gdzie dobrze, byśmy zdali sobie sprawę z tego, gdzie jesteśmy, co tak naprawdę się dzieje z naszą cywilizacją i co my możemy zrobić, żeby było dobrze - mówi Przemysław Nowakowski, miejski koordynator projektu.  - Nie chciałbym żadnej akcji wyróżniać. Mam bardzo duży sentyment do ich wszystkich. Jest ich ponad 20 i wydaje mi się, że każda z nich ma wartość - dodaje Nowakowski.


Przedsięwzięcie realizowane w ramach „Programu Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2021-2030”. Więcej o VI sezonie projektu „Szkoła otwarta i tolerancyjna” TUTAJ