logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Młode rzemieślnictwo na Starym Mieście ma już rok!
Na zakończenie projektu międzynarodowego Forget Heritage warto pochwalić się efektami. Pracownia Makerspace od roku z powodzeniem pobudza kreatywność bydgoszczan - organizując targi, warsztaty i spotkania. To tutaj mieszkańcy uczą się lutowania, szydełkowania, modelowania 3D i innych umiejętności.


Od 15 października 2018 roku w Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 20-22 działa Pracownia Makerspace. Powolutku, ucząc się krok po kroku współpracy publiczno – prywatnej, przedstawiciele Stowarzyszenia Pracownia odświeżyli i dostosowali przestrzeń, a Miasto kupiło niezbędny sprzęt, realizowało też projekt ze strony formalnej oraz promowało ciekawe wydarzenia, które odbywały się w Pracowni. Z tym ostatnim był o tyle problem, że wolne miejsca znikały w ekspresowym tempie.

Po roku stanowiska rzemieślnicze i technologiczne są dostępne dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności zawodowe w tym zakresie i spróbować sił w prowadzeniu własnego biznesu. Odbyło się dotychczas ponad 140 warsztatów, które przybliżały techniki: krawiectwa, modniarstwa, szydełkowania, lutowania, modelowania 3D, wyrobu świeczek i mydeł i wielu innych umiejętności. Jako ciekawostkę można przypomnieć, że na warsztaty z lutowania zapisy znikały w ciągu 15 minut. Bydgoszczanie są bardzo aktywni i utalentowani, w każdym wieku chcą zdobywać nowe umiejętności, pracownia przy Jezuickiej to także idealne miejsce spotkań z kreatywnymi ludźmi. Celem działań Pracowni jest zachęcenie młodych ludzi do próbowania sił w rzemiośle oraz promowanie kariery zawodowej opartej o drobną wytwórczość.Większość warsztatów jest darmowa (finansowana z pieniędzy projektowych), a za pozostałe opłaty są symboliczne. Wszystkie wydarzenia oraz rejestracja dostępne są na profilu Pracowni (link TUTAJ).

W ofercie Pracowni Makerspace są dostępne nowoczesne narzędzia, które można wykorzystać do realizacji własnych projektów: hafciarka komputerowa, ploter do rysowania i cięcia folii, laser CNC, maszyny  do szycia, prasa do nadruków, studio do fotografii produktowej, drukarki 3D i wiele narzędzi stolarskich. Poza tym jest to miejsce wyposażone w projektor i ekran, duży stół z krzesłami, dlatego świetnie się nadaje do przeprowadzenia warsztatów czy spotkań.Przestrzeń Pracowni jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 14.00 do 22.00, a drzwi otwarte dla zainteresowanych w każdą niedzielę od 16.00 – 18.00

Aplikacja OFFSPACES

Jednym z ostatnich zadań do zrealizowania w ramach projektu Forget Heritage było utworzenie aplikacji OFFSpaces, która w przystępny sposób prezentuje dostępne lokale usługowe będące własnością miasta, ale również  z zasobów prywatnych. Za wykonanie aplikacji odpowiedzialny jest partner z Niemiec – Miasto Norymberga, a Miasto Bydgoszcz jest odpowiedzialne za wprowadzenie lokalnych danych, administrowanie aplikacją oraz za kontynowanie tego zadania do końca roku 2022.
Celem aplikacji jest ułatwienie młodym ludziom znalezienie lokalu, który może być wykorzystany pod działalność gospodarczą lub na inne wydarzenie, np. kulturalne lub pop up stores (krótkotrwały sklep np. 2 dni).