logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Mikołajki w mieście – nudy nie będzie!
Piknik sportowy, zajęcia plastyczne, filmy dla najmłodszych, a także koncerty i spektakle – w Mikołajki w Bydgoszczy każdy znajdzie coś dla siebie. 6 grudnia o godz. 17.00 zostaną zapalone światełka na miejskiej choince przy Placu Teatralnym.


6 grudnia, w Mikołajki rozbłyśnie miejska choinka. O godzinie 17: 00 na Placu Teatralnym prezydent Rafał Bruski wraz z dziećmi z bydgoskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, oficjalnie włączą na niej światełka. Odbędzie się także próba bicia rekordu Polski w jedzeniu czekoladowych mikołajów. 

Oprócz tego, od czwartku aż do niedzieli w Bydgoszczy będzie można uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach związanych z tegorocznymi Mikołajkami. Oto niektóre z propozycji: 

Mikołajki z Kinem Orzeł - Pettson i Findus - Najlepsza Gwiazdka

6 grudnia (czwartek), godz. 16.30, Miejskie Centrum Kultury

Tytułowy Findus to kot o duszy krnąbrnego dziecka. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Pettsonem przygotowuje się do wymarzonych świąt. Lista rzeczy do zrobienia jest długa a oczekiwania Findusa niemałe. Niestety w tym roku nic nie idzie jak powinno: śnieżyca i boląca noga Pettsona uniemożliwiają przedświąteczne zakupy i wyprawę po choinkę. Jednak żywiołowy Findus nie zamierza poddawać się przeciwnościom losu i za wszelką cenę chce uratować Gwiazdkę.

Mikołajkowe warsztaty sitodrukowe

6 grudnia (czwartek) godz. 16.00 i 17.30. Otwarta Pracownia Sitodruku, ul. Niedźwiedzia 7 (w podwórku). Cena: 39 zł/osoba, Zapisy:info@sitodrukuj.pl

Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z techniką sitodruku oraz nadrukują pamiątkową ilustrację zimowo-świąteczną na workoplecaku, który zabiorą ze sobą. W drugiej części spotkania dzieci pokolorują i przyozdobią worki przygotowanymi przez nas materiałami. Dla każdego uczestnika przewidziana jest jeden workoplecak oraz papier do nadruku.

Pchła Szachrajka na deskach teatru

6 grudnia ( czwartek) godz. 10.00, 7 grudnia (piątek) godz. 10.00

Aktorzy, wykorzystując znakomity tekst Jana Brzechwy, wprowadzają najmłodszą widownię w bajkowy świat oparty na nieposkromionej wyobraźni. To właśnie tutaj przesunięcie kartonowego pudełka w mgnieniu oka pozwala dostać się do magicznej rzeczywistości, w której zwykła łyżka może przemienić się w miecz, a pchła osiągnąć rozmiary słonia.

 Inteligenta, pełna humoru opowieść staje się niezwykle angażująca, co można dostrzec obserwując wypieki powstające na twarzach najbardziej wymagającej publiczności

Kiermasz świąteczny

6 grudnia (czwartek), godz. 11-18.00, Warsztaty Terapii Zajęciowy, ul. Toruńska 28

Warsztat Terapii Zajęciowej przy KPCK jak co roku zaprasza na kiermasz świąteczny - prac wykonanych przez  uczestników warsztatu. Wśród przedmiotów znajdą się m.in. oryginalne stroiki, ozdoby choinkowe, kartki okolicznościowe, ceramika, biżuteria. 

Mikołajki w Filharmonii

7 grudnia (piątek), godz. 19.00 , Filharmonia Pomorska  

Filharmonia Pomorska zaprasza na wieczór z muzyką Haydna. Wysłuchamy 103 Symfonii Es-dur „Z werblem na kotłach”. W drugiej części symfonicy wspólnie z Chórem Akademickim bydgoskiej Akademii Muzycznej wykonają Missa Sancti Nicolai. Po raz pierwszy Msza została wykonana 6 grudnia 1772, a została napisana na okres adwentu, czyli  radosnego oczekiwania Świąt Bożego Narodzenia. W Mszy partie solowe zaśpiewają: Anna Ciereszko, Ada Ber, Krzysztof Zimny i Leszek Holec.  – bas, Nad całością będzie czuwał maestro Kai Bumann. 

Mam 3 paski – warsztaty projektowania ubrań 

Sobota (8 grudnia) godz. 11:00 – warsztaty rodzinne, Galeria miejska bwa (ul. Gdańska 20), obowiązują zapisy: agnieszka.gorzaniak@galeriabwa.bydgoszcz.pl, zajęcia bezpłatne.

Paulina Broma jest autorką jednej z prac prezentowanej na VIII Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego NAD_RYSOWAĆ. Praca „Mam trzy paski” jest autorską kolekcją ubrań. Paulina wykorzystała tanie, zakupione z lumpeksach ubrania, każde z nich zaopatrzyła autorską metką, a za pomocą szablonu wprowadziła na nie aplikację: tytułowe trzy paski. Praca jest komentarzem dotyczącym postrzegania marki jako luksusowego dobra, refleksją nad tym co decyduje o wartości rzeczy. W sztuce wiele jest możliwe. Każdy może mieć trzy paski, co więcej może sam je sobie zrobić!

Zapraszamy wszystkich do wykonania podczas warsztatów ubrań dla siebie: można przynieść własne ubrania (w kolorach czerń, biel, szarość) lub skorzystać z koszulek na miejscu i razem z artystką za pomocą specjalnych szablonów stworzyć własnego „adidasa”, w tej kolekcji każda rzecz jest inna, będzie wykonana własnoręcznie, nie taśmowo i to będzie stanowić jej wartość.

Warsztat przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych. Dzieci uczestniczą w spotkaniu pod okiem swoich opiekunów. 


8 grudnia ( sobota) godz. 10.00 

XII Bieg Mikołajkowy, Stowarzyszenie „Razem dla Fordonu” godz.. 10.-14, ul. Cechowa. 

Uczestnicy marszobiegu zbiorą się o godzinie 10:30 na ul. Cechowej przy cmentarzu. Start zaplano¬wany jest na godzinę 11:00. Przewidywany czas przybycia na metę 11:45. Trasa przebiegać będzie: ul. Cechową do ul. Osielsko, wzdłuż ul. Osielsko do ul. Altanowej, wzdłuż ul Altanowej do ul. Pielęgniarskiej, wzdłuż ul. Pielęgniarskiej. Miejsce zakończenia ul. Pielęgniarska - korty tenisowe.

Celem organizowanego biegu jest integracja społeczności Fordonu (dzieci, młodzieży, osób starszych, rodzin, osób niepełnosprawnych).

Mikołajki z Zawiszą

Niedziela 9 grudnia, godz. 10.00-15.00,  hala tenisowa CWZS Zawisza.

W hali tenisowej CWZS Zawisza odbędą się „Mikołajki z Zawiszą”. To pierwsza tego typu impreza organizowana przez klub w okresie jesienno-zimowym..

Mimo że impreza będzie miała na celu głównie integrację środowiska zawodników, trenerów i rodziców Zawiszy, to będzie mógł wziąć w niej udział dosłownie każdy. Na uczestników czekać będzie masa atrakcji. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziały stowarzyszenia wchodzące w skład CWZS Zawisza. Każdy, kto przyjdzie do hali tenisowej CWZS Zawisza będzie miał okazję spróbować swoich sił w takich dyscyplinach sportu, jak: kajakarstwo, wioślarstwo czy strzelectwo sportowe. Swoje stanowiska będą mieli także lekkoatleci czy gimnastycy, którzy planują zrobienie wielkiego treningu z wszystkimi uczestnikami imprezy.

Dodatkową atrakcją będą spotkania ze znanymi sportowcami Zawiszy. Swój udział zapowiedzieli już m.in. Paweł Wojciechowski i Adrianna Sułek, Daniel Trojanowski a dołączyć mają do nich kolejni utytułowani zawodnicy. Każdy będzie miał okazję, by z nimi porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie lub poprosić o autograf.

Niezwykle ważnym elementem imprezy będzie zbiórka pieniędzy na rzecz trojga zawodników klubu: Mai Bielskiej, Jakuba Cholewczyńskiego i Rocha Kuszela. Cała trójka są sportowcami, którzy musieli przerwać swoje treningi, by móc walczyć z nowotworami. Podczas „Mikołajek” odbędzie się również licytacja, z której dochód przekazany zostanie na pomoc dla sportowców. Wstęp wolny.