logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu
27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym roku bydgoszczanie spotkają się w miejscu, w którym stała synagoga, by uczcić pamięć o zamordowanych w czasie zagłady Żydowskich mieszkańcach miasta. Miasto będzie reprezentował zastępca prezydenta Michał Sztybel.


Podczas symbolicznej uroczystości po raz pierwszy będziemy świadkami ceremonii czytania imion bydgoskich Żydów. Organizatorzy chcą, by choć na chwilę wybrzmiały nazwiska naszych przedwojennych sąsiadów, ofiar nazistowskiego mordu, w miejscu, w którym przez lata był ich dom.
Przedstawiciele miasta i bydgoskich instytucji kultury i nauki złożą pod pomnikiem kamyki – zgodnie z żydowską tradycją – symbol trwałości pamięci.

Uroczystość odbędzie się o godz. 13.00 pod Pomnikiem Pamięci Żydów, u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza. Zachęcamy bydgoszczanki i bydgoszczan, by na moment przystanęli w skupieniu, złożyli kamyk i wsłuchali się w głos Jerzego Pożarowskiego, aktora Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który odczyta imiona.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zostały zainicjowane przez Młyny Rothera we współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy.