logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Majówka z fontannami
Rozpoczynamy uruchamianie miejskich fontann. Jak co roku wszystkie wodotryski będące w utrzymaniu miasta zaczną działać 1 maja.


Przyzwyczailiśmy się, że z początkiem maja ruszają w mieście uliczne fontanny. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, musieliśmy zmienić plany. W tym roku uruchamiamy fontanny zgodnie z planem – od 1 maja. w tym tygodniu zaczynamy stopniowo uruchamiać miejskie wodotryski - chcemy, żeby były gotowe na majówkę.

W Bydgoszczy funkcjonuje 8 fontann w utrzymaniu miasta. Dwie zlokalizowane są na Starym Rynku - to Chłopcy z gęsią i fontanna mgłowa, w Parku im. Kazimierza Wielkiego - fontanna Potop, fontanna na Wzgórzu Dąbrowskiego, Mokry Chodnik przy ul. Marcinkowskiego i Chłopcy z rybą przy skwerze Nowakowskiego. Mamy też cztery fontanny pływające - dwie na Starym Kanale Bydgoskim i dwie na „Balatonie” na Bartodziejach.

W majówkę warto wybrać się także na Wyspę Młyńską, gdzie uruchomione będzie już Międzywodzie. Woda w kanale spływa z rzeki Młynówki do Brdy dzięki różnicy wysokości sięgającej 3 m. W części dolnej spływa grawitacyjnie, natomiast w górnej - jest pompowana. Kanał ma około 50 cm głębokości.
 
Fontanna na skwerze Krzysztofa Komedy przed Filharmonią Pomorską, którą zarządza MWiK, pozostanie nieczynna. Ze względu na trwające obostrzenia pandemiczne uruchomienie fontanny muzycznej, która cieszyła się dużym udziałem publiczności podczas koncertów rozpocznie funkcjonowanie najprawdopodobniej w wakacje. Ostateczne decyzja zależy od wprowadzanych w najbliższym czasie zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.


 
Warto wiedzieć:
Dzięki mieszkańcom, którzy zagłosowali w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim zmiany czekają fontanny na Starym Kanale Bydgoskim. Właśnie przygotowujemy się do opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej, która będzie podstawą do uruchomienia trzech fontann na Starym Kanale. Dwie nowe zastąpią istniejące przy ul. Kanałowej i Staroszkolnej, a dodatkowo powstanie trzeci wodotrysk pływający. Zadanie jest realizowane w ramach dużego zadania ponadosiedlowego, w którym w pierwszej kolejności powstały nowe ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż kanału oraz estetyczne elementy małej architektury.