logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Magia bydgoskich świąt - będzie jarmark na Mostowej, Mikołaj z Laponii i karuzela wiedeńska




Wystawcy z upominkami, ozdobami świątecznymi, rękodziełem, a także regionalnymi potrawami – od 14 grudnia na ulicy Mostowej działać będzie Jarmark Bożonarodzeniowy. Choinka i szopka staną na Placu Teatralnym, a całe Stare Miasto i Śródmieście rozbłyśnie tysiącem migoczących świateł.


Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Świąteczny rozpocznie się 14 grudnia i potrwa do 23 grudnia. W tym roku stragany staną wzdłuż ulicy Mostowej - domki handlowe i gastronomiczne ustawione będą wzdłuż mostu Sulimy – Kamińskiego – po obu jego stronach.
Będzie się można rozgrzać przy czekoladzie, grzańcu czy tradycyjnym barszczu. W ofercie znajdą się także pierogi, krokiety oraz gęsina i ryby wędzone. Będą też sery, wędliny, miody, przetwory i przyprawy.   
Przy niektórych straganach ustawione będą także stoliki. W trosce o komfort odwiedzających, w pobliżu gastronomicznych punktów postawione zostaną gazowe ogrzewacze.

Oferta gastronomiczna jarmarku to nie wszystko – wśród wystawców będą również handlarze z ozdobami świątecznymi i rękodziełem. Zaprosiliśmy również do współpracy Warsztaty Terapii Zajęciowej i Polski Związek Niewidomych - dzięki temu będzie można kupić wyjątkowe ozdoby i stroiki świąteczne wspierając jednocześnie szczytne cele. Uczniowie Liceum Plastycznego wystawią swoją twórczość, a Poczta Polska - w wybranym dniu - zaoferuje okolicznościowe kartki i znaczki.

Podczas jarmarku odbędą się także występy artystyczne. Scena usytuowana będzie przy amfiteatrze Muzeum Okręgowego i działać będzie w dni powszednie od 16.30 do 19.30 (w soboty i niedziele od 14.00 do 19.30). Zaprosiliśmy do współpracy szkoły, Pałac Młodzieży, uczelnie (Akademię Muzyczną, UKW) oraz grupy artystyczne i animatorów spoza Bydgoszczy.
Dla mieszkańców przygotowaliśmy mnóstwo innych atrakcji: to m. in. rzeźbienie figur lodowych, pokazy iluzjonistyczne, koncerty dla dzieci (zaśpiewa m. in. Majka Jeżowska), a także wizytę Mikołaja z Rovaniemi w Finlandii, który odwiedzi Bydgoszcz 20 grudnia. W okolicach jarmarku stanie także karuzela wiedeńska, z której można będzie korzystać za darmo.
Z kolei 20 grudnia odbędzie się tradycyjna Wigilia Miejska. Rozpocznie się o godz. 16.00 przy Placu Teatralnym. Będzie można skosztować tradycyjnych świątecznych potraw, przygotowano także wiele atrakcji dla najmłodszych – stanie m. in. wioska eskimoska. Główną atrakcją będzie wspomniana wizyta Świętego Mikołaja z Laponii.

Tegoroczny jarmark odbędzie się w dniach 14-23 grudnia. Planowane godziny funkcjonowania: 13.00-20.00.
Miasto zostanie też tradycyjnie przyozdobione na święta.

Ozdabianie ulic, skwerów i latarni na tegoroczne święta Bożego Narodzenia już się rozpoczęło. Pierwsze ozdoby pojawiły się na latarniach na ulicy Gdańskiej. Na początku grudnia rozpocznie się także montaż świetlnych aniołów przy ulicy Mostowej. Most zostanie dodatkowo udekorowany stylizowanymi żarówkami w trzech rzędach po każdej stronie oraz pojawią się stylizowane bramy, które zaproszą nas do wejścia w świat jarmarku świątecznego. Pojawi się także karuzela wiedeńska.  Osoby przybyłe w rejon Starego Miasta witać będzie magiczna Gracja składająca się w całej swojej postaci z mieniących się światełek. Z kolei na budynku magistratu w godzinach popołudniowych pojawiać się będą ruchome obrazy wyświetlane przez projektory. Podobne funkcjonować będą przy ulicy Parkowej, na bocznej ścianie Hotelu pod Orłem.

W tym roku, ze względu na przebudowę płyty Starego Rynku choinka stanie na Placu Teatralnym. Przyozdobiona świetlnymi gwiazdami w kolorystyce świątecznej i tysiącem światełek będzie wspaniałą ozdobą Placu oraz Miasta. Oprócz tego, w okolicy Starego Rynku ustawione zostaną inne świetlne ozdoby w postaci dżentelmenów, prezentów i bram.

Na Wyspie Młyńskiej zamontowana ma być świetlna fontanna. Świąteczne ozdoby pojawią się też na latarniach przy ul. Focha, Wełnianym Rynku, Dworcowej, Wyspie Młyńskiej, moście Królowej Jadwigi. Wymieniona zostanie iluminacja na ul. Długiej. W tym roku będą to świetlne sznury z elementami bydgoskimi w postaci spichrzy.

Udekorowane zostaną także drzewa na ulicy Gdańskiej. W okolicy Ronda Jagiellonów pojawią się sanie z reniferami. Dekoracja w postaci magicznego kwiatu pojawi się także na Wyspie Św. Barbary.

Całkowity koszt ozdób świątecznych to blisko 410 tysięcy złotych.

Uwaga! Zmiany w komunikacji:
W związku z jarmarkiem zmieni się organizacja ruchu na Starym Mieście. Zamknięta dla ruchu zostanie ulica Mostowa i część placu Teatralnego. Nie będzie tam też możliwości parkowania. Wyjazd ze Starego Miasta od strony Starego Rynku będzie możliwy ulicami Malczewskiego, Grodzką i Przy Zamczysku do placu Kościeleckich. W tym celu na odcinku ulicy Grodzkiej od Mostowej do Podwala odwrócony zostanie kierunek ruchu.