logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ludzie teatru z nagrodami
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przypadającego 27 marca, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz i Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska spotkały się z ludźmi teatru. Uroczystość uświetnił pokaz musicalu „Chłopcy z Placu Broni” w reż. Wojciecha Kościelniaka, najnowszej premiery Teatru Kameralnego.


27 marca to wyjątkowy dzień dla ludzi związanych z kulturą, szczególnie z teatrem. Tego dnia obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1961 roku dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 roku Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.
- Gratuluję i dziękuję za Państwa twórczą pracę, zaangażowanie, pasję i wkład w rozwój kultury w Bydgoszczy – mówiła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. - Teatr dostarcza wzruszeń, skłania do przemyśleń, jest polem do dyskusji i wymiany myśli. A w końcu miejscem, które traktuje o wartościach i kształtuje wrażliwe i odpowiedzialne społeczeństwo – dodała. 
Wśród tegorocznych nagrodzonych znalazły się osoby związane m.in. z Teatrem Polskim im. Hieronima Konieczki, Teatrem Kameralnym, Operą Nova. Nagrody odebrali dyrektorzy instytucji – dr Mariusz Napierała (dyrektor Teatru Kameralnego w Bydgoszczy), Wojciech Stefaniak (dyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy) i Maciej Figas (dyrektor Opery Nova).
Osoby wyróżnione z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru: Kamila Sójka i Marta Kurkowska-Buritta z Opery NOVA; Michalina Rodak i Hanna Gruszczyńska z TPB; Łukasz Przykłocki i Jarosław Andrysiak z Teatru Kameralnego; Justyna Musall – nauczycielka i animatorka kultury z Zespołu Szkół Handlowych, Arleta Szatkowska ze Stowarzyszenia Teatralnego „Juvenkracja” oraz Aneta Pytlak z Fundacji Pozytywka.


Warto wiedzieć:
Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy od ponad 60 lat. Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata sceny. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau.
Autorem tegorocznego orędzia jest norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie literatury, Jon Fosse, który zauważa: Nie przychodzi mi do głowy lepszy sposób łączenia przeciwieństw niż sztuka. Właśnie ona jest przeciwieństwem gwałtownego konfliktu, który, co zbyt często widzimy, znajduje swoje ujście w destrukcyjnych próbach zniszczenia obcego, tego niepowtarzalnie innego, nierzadko poprzez wykorzystanie najbardziej bestialskich odkryć nowej technologii. Czy to będzie terroryzm, czy to będzie wojna. [...] Postanowiłem mówić o sztuce w ogóle, a nie wyłącznie o sztuce teatru, dlatego że w każdej dziedzinie sztuki, w każdej dobrej sztuce, w jej najgłębszej istocie, chodzi o to samo, chodzi o to, żeby to, co niepowtarzalne, osobliwe, stało się uniwersalne. Sztuka łączy niepowtarzalne z uniwersalnym w swoim wyrazie artystycznym. Nie poprzez usuwanie swoistości, tylko poprzez jej uwydatnianie, aby wyraźnie wybrzmiało to, co obce. To proste. Wojna i sztuka to przeciwieństwa. Wojna i pokój to przeciwieństwa. Sztuka to pokój.