logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Kosmiczne warsztaty w bwa
Już 13 stycznia (sobota) w Galerii Miejskiej bwa odbędą się ciekawe warsztaty dla dzieci zainteresowanych tematyką kosmosu i eksperymentowaniem z dźwiękiem.


Voices of the Cosmos to interesujący projekt muzyczno-astronomiczny, który łączy sztukę z nauką. W jego ramach powstaje muzyka wykorzystująca kosmiczne sygnały zarejestrowane przez radioteleskopy, urządzenia elektroniczne oraz instrumenty akustyczne, także własnej konstrukcji.

Co na warsztatach?
W programie przewidziane jest nasłuchiwanie zarejestrowanych dźwięków kosmosu – najróżniejsze przykłady sygnałów pochodzenia pozaziemskiego, eksperymenty muzyczne na instrumentach akustycznych, poznanie kilku fenomenów brzmieniowych i wspólna improwizacja.

Ponadto w ramach warsztatów zostaną zaprezentowane instrumenty akustyczne używane przez autorów: instrumenty burzowe („spring tube”), instrument wykorzystujący akustyczne właściwości arkusza blachy: „steel sail” (jednostrunowy, stalowy żagiel), bębny ramowe i gongi.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma instrument burzowy, który zostanie zbudowany z komponentów i ozdobiony podczas warsztatów.

Celem warsztatów jest pobudzanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni artystycznej i kreatywności, poszerzanie perspektywicznego myślenia poprzez eksperymentalne i otwarte podejście – są to cechy, które towarzyszą procesowi poznawczemu astronomom i badaczom odkrywającym tajemnice Wszechświata.

Na warsztaty obowiązują zapisy: agnieszka.gorzaniak@galeriabwa.bydgoszcz.pl lub pod nr tel. 52 339 30 62.
Kiedy: 13 stycznia (sobota)
Gdzie: Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska 20
Godzina: 11:00
Prowadzenie: Rafał Iwański i Wojciech Zięba
Warsztat kierowany do dzieci w wieku 5 – 12 lat wraz z opiekunami.

Więcej informacji o wydarzeniu: tutaj

Warto wiedzieć:
Voices of the Cosmos to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz astronoma Sebastiana Soberskiego. Twórcy wykorzystują oryginalne sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna), nagrania archiwalne z misji kosmicznych i sygnały z przestrzeni kosmicznej. Ścieżki instrumentalne wkomponowane w rytmy i tony „dźwięków kosmosu” są bogate sonorystycznie i stworzone przy użyciu instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych jak i analogowych oraz rozmaitych obiektów akustycznych.