logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Korzystne zmiany wokół ulicy Toruńskiej
Dobra passa remontów kamienic dotarła na ulicę Toruńską. Kolejne wiekowe budynki u podnóża skarpy na Wzgórzu Wolności zyskują estetyczne elewacje. Remontowane są również schody prowadzące do parku Wolności.


W ostatnich dniach rusztowania stanęły między innymi przy niewielkiej kamienicy z numerem 72. To piętrowy budynek mieszkalny z użytkowym poddaszem. Jego charakterystycznym elementem jest półkolisty szczyt w środkowej części budynku. Elewację frontową zdobią między innymi gzymsy  i lizeny (pionowe pasy w formie przypominającej kolumny). W skrajnej części kamienicy umieszczono przejazd bramny wraz z wejściem. Remont budynku zleciła miejska spółka ADM. Pochłonie on około 85 tysięcy złotych i zakończy się w wakacje. W zakres prac wchodzi odnowienie elewacji frontowej i wymian bramy.

To kolejny remont w tej części ul. Toruńskiej. Kończy  się odświeżanie elewacji kamienicy z numerem 80. Budynek utrzymany jest teraz w jasnoszarej kolorystyce. Dwupiętrowa kamienica zdobiona jest boniowaniem parteru, gzymsami oraz naczółkami okiennymi. Trwa także remont parterowego domu z końca XIX wieku z numerem 46.

W ubiegłym roku wspólnota przywrócił elegancki wygląd kamienicy z numerem 84, która prezentuje wiele rozwiązań typowych dla secesji. Ten styl zdradzają m.in. kute balustrady, zróżnicowane okna oraz oryginalnie zdobiona elewacja z roślinnymi płaskorzeźbami na szczycie. Warto również zwrócić uwagę na oryginalny kształt zakrzywionych drzwi z owalnym naświetlem oraz jedną z lukarn dachowych zwieńczoną sterczyną.

W sąsiedztwie odnowionych kamienic trwa także remont schodów prowadzących na Wzgórze Wolności. Są one częścią trasy spacerowej, biegnącej przez zrewitalizowany Park Wolności. Rozpoczynają się na wysokości ul. Toruńskiej 88. Więcej informacji o zakresie kończących się już prac  znajduje się TUTAJ. Zadanie zostało ono wybrane przez mieszkańców w ramach BBO.

Trochę historii

Ulica Toruńska to najdłuższa bydgoska ulica. Ma długość ponad 11 kilometrów. Była początkowo głównym ciągiem łączącym Bydgoszcz z Toruniem i Solcem Kujawskim. Do 1920 roku granica miasta przecinała ją na wysokości parku Centralnego. Ulokowano przy niej między innymi strzelnicę (budynek dzisiejszej Adrii, do którego w 1898 doprowadzono linię tramwajową), pralnię garnizonową (zaadaptowaną na lofty). W 1953 roku wzdłuż ul. Toruńskiej wybudowano natomiast linię tramwajową Brda, która połączyła centrum z Łęgnowem, Kapuściskami i Glinkami. W latach 2019-20 wyremontowany został odcinek tej ulicy od ronda Toruńskiego do Adrii.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.