logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Konferencja „Użeglowienie rzek szansą dla przemysłu”
Właśnie rozpoczęła się dwudniowa konferencja pn. „Użeglowienie rzek szansą dla przemysłu”. Środowiska biznesowe z całego kraju przyjechały do Bydgoszczy by rozmawiać o gospodarczym wykorzystaniu śródlądowych dróg wodnych w Polsce oraz o perspektywach ich rozwoju. Wydarzenie zorganizowane jest w ramach międzynarodowego projektu EMMA.


Organizatorem wydarzenia jest miasto Bydgoszcz, które od 2016 r. realizuje w międzynarodowym konsorcjum projekt EMMA pn. „Zwiększenie mobilności towarów i logistyki w Regionie Morza Bałtyckiego poprzez wzmocnienie transportu śródlądowego i morskiego oraz promocję nowych międzynarodowych usług żeglugowych”. Projekt ten współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach Programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego. W projekcie uczestniczą partnerzy z Niemiec, Finlandii, Szwecji, Litwy oraz Polski. Strona projektu: http://www.project-emma.eu/

Doświadczenia tych krajów w zakresie gospodarczego wykorzystania rzek w połączeniu z planami różnych zaangażowanych polskich instytucji, zainspirowały Bydgoszcz do zorganizowania dyskusji ze środowiskiem przedsiębiorców. Tematy poruszone w trakcie wydarzenia obejmują m.in. przedstawienie aktualnej sytuacji związanej z żeglugą; plany rządowe związane z aktywizacją żeglugi oraz działania realizowane w ramach realizacji polityki związanej z przeniesieniem części transportu na śródlądowe drogi wodne. W trakcie konferencji uwaga poświęcona będzie przede wszystkim Dolnej Wiśle na odcinku od Warszawy do Gdańska. Miasto we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy utworzyło Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych, które będzie w ramach swoich zadań informowało o postępie prac związanych z aktywizacją śródlądowego transportu wodnego.


Wyjątkową okazją będzie możliwość wzięcia udziału w wizycie studyjnej, w terminalu kontenerowym DCT w Gdańsku. Spółka przedstawi również swoje plany dotyczące rozbudowy terminala, która będzie miała bezpośredni wpływ na rozwój biznesu w oparciu o transport rzeczny oraz budowę platformy multimodalnej na Wiśle: Bydgoszcz – Solec Kujawski.

Szczegółowa agenda konferencji pn. „Użeglownienie rzek szansą dla przemysłu” (PDF)