logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kolędowanie w filharmonii




Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego Filharmonia Pomorska zaprasza na koncerty najpiękniejszych kolęd. Przed nami 4 występy różnych, wspaniałych artystów, którzy pomogą nam odnaleźć ducha nadchodzących Świąt. Pierwszy koncert już w najbliższy piątek.


Hej, w Dzień Narodzenia – koncert kolęd
10 grudnia, godz. 19:00

Tradycyjne koncerty z kolędami przygotują duchowo do nadchodzącego Bożego Narodzenia. W radosną, świąteczną atmosferę wprowadzą profesjonalne, cenione chóry dziecięce z Bydgoszczy oraz młodzi soliści, którzy popiszą się swym wokalnym talentem.

Chór „Rubinki” PZSM powstał w 1999, śpiewają w nim uczniowie, pracujący pod kierunkiem utytułowanej dyrygentki Agnieszki Sowy.

Mała Formacja Chóralna, skupiająca dzieci w wieku od 10 do 16 lat, powstała w 2014 i działa pod opieką Izabeli Cywińskiej-Łomżyńskiej, związanej z Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” i stale współpracującej z Operą Nova w Bydgoszczy.

Koncertem zadyryguje Tomasz Szymuś, kompozytor, aranżer, pedagog, znany m.in. z prowadzenia orkiestr festiwalowych czy „Tańca z gwiazdami” oraz własnego zespołu – „Tomasz Szymuś Orkiestra”.

Więcej informacji tutaj

Kolędy chóralnie
15 grudnia, godz. 19:00

Kolejny przedświąteczny i bardzo oczekiwany koncert kolęd, uświęcony wieloletnią, piękną tradycją, trudno bowiem zliczyć, ile razy z tej okazji w sali koncertowej FP melomani słyszeli rozśpiewaną brać studencką Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Wystąpią też młodzi, utalentowani śpiewacy, absolwenci bydgoskiej Akademii Muzycznej, często współpracujący z FP – Justyna Gęsicka, piękny mezzosopran oraz tenor Krzysztof Zimny, solista Opery Nova w Bydgoszczy.

Ponownie też przy organach zasiądzie Michał Wachowiak, wirtuoz „króla” instrumentów, organista w Kościele Maryi Królowej w Poznaniu.

Więcej informacji tutaj

Kolędowanie z Enejem (impresaryjne)
19 grudnia, godz. 19:00

Grupa Enej zaprezentuje unikalne aranżacje polskich i ukraińskich kolęd i pastorałek. Zbiór tradycyjnych utworów w językach polskim i ukraińskim został wydany przez zespół Enej pod nazwą „Kolędy pod wspólnym niebem”. To płyta, która wyjątkowo wyraziście ukazuje charakter znanych wszystkim melodii.

Zimowe koncerty pt. „Kolędowanie z Enejem” wypływają z wielokulturowej przystani zespołu i niosą dobrą nowinę całemu światu. Te utwory są jak pasterska pieśń rozświetlana blaskiem ognisk. Pieśń, która nie zważa na granice, podróżując pod należącym do wszystkich wspólnym niebem. A mówiąc prościej – koncert zespołu Enej z kolędami to ciepły, rodzinny czas, pełen spokoju i harmonii.

Szczegóły tutaj

Barokowe święta z AKAMUS
20 grudnia, godz. 19:00

Akademie für Alte Musik Berlin (Akamus) została założona w 1982. Od samego początku stała się jedną z wiodących na świecie orkiestr kameralnych, grających na instrumentach z epoki i może pochwalić się bezprecedensową historią sukcesów. Regularnie pojawia się w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy, ale też koncertował w Azji i obu Amerykach. W 2020 podczas „Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w koronie” FP gościła tę znakomitą berlińską orkiestrę, także z barokowym repertuarem, która zachwyciła melomanów.

Akamus zaprezentuje ponownie dzieła czołowych kompozytorów baroku: włoskich – Vivaldiego, Corellego i Torellego, w tym mniej znanego Evaristo Felice dall’Abaco, który jako skrzypek i wiolonczelista był prawdopodobnie uczniem Torellego; Purcella – najwybitniejszego angielskiego przedstawiciela wczesnego baroku oraz Telemanna – niemieckiego kompozytora uważanego za jednego z najbardziej płodnych twórców muzyki tej epoki.

Ducha nadchodzących świąt podkreślą zwłaszcza dwa utwory: Corellego – Concerto grosso g-moll „Na Boże Narodzenie” – które, jak każde z 12 koncertów kompozytora, jest skończonym arcydziełem, ale postrzegane jako najpiękniejsze, oraz należące do najsłynniejszych dzieł Torellego Concerto grosso „Na święta Bożego Narodzenia”.

Szczegóły tutaj