logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Każdy Może być Odkrywcą
Jak zrobić eliksir wielosokowy czy pastę dla słonia? Jaka jest tajemnica pęczniejących włókien? Oto są pytania, na które młodzi odkrywcy mogli odpowiedzieć uczestnikom podczas Pikniku Naukowego Klubów Młodego Odkrywcy w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.


Klub Młodego Odkrywcy to ogólnopolska inicjatywa Centrum Nauki Kopernika promująca ideę nauki przez doświadczenie. Partnerami regionalnymi w województwie kujawsko-pomorskim są Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Bydgoszczy, którzy wraz z klubami KMO z regionu w dniu 21.05.2024 roku spotkali się w Bydgoszczy by zaprezentować swoje doświadczenia naukowe. W pierwszej części wydarzenia odbyło się tzw. „Małe Seminarium KMO dla Regionu” podczas którego poszczególne kluby przedstawiły prezentacje ze swojej działalności, inspirując siebie nawzajem do rozwiązywania nowych, fascynujących zagadek natury.

Kluby pokazały nad czym obecnie pracują i jakie efekty przynoszą te działania. Przy tej okazji odbyła się również gala konkursu “Regiony KMO”, a najprężniej działającym klubom z regionu wręczono nagrody.

Zasadniczą częścią pikniku naukowego były stoiska z doświadczeniami przygotowane przez poszczególne Kluby Młodego Odkrywcy: LABORATORIUM nr 61 (ZS nr 32 w Bydgoszczy), NIEUSTRASZENI NAUKOWCY (SP nr 3 w Toruniu), KMO VILO-LAB (VI LO w Bydgoszczy), KMO DOŚWIADCZALSCY SP 25 (SP nr 25 w Bydgoszczy), DOŚWIADCZALNI 66 (SP nr 66 w Bydgoszczy), KMOkole (SP nr 45 w Bydgoszczy) i PRZYRODOMANIACY (EKOPRACOWNIA ZSP w Dobrczu). Publiczność mogła zobaczyć różnorodne doświadczenia z wielu dziedzin nauki, które są nie tylko pouczające, ale również widowiskowe.

Uczestnicy własnoręcznie wykonywali eksperymenty, które poszerzały ich wiedzę i umiejętności np.: „Neon śmierciożerców”, „Burza w szklanej kuli”, „Niewidzialne pismo”, „Nurek Kartezjusza”, „Tęcza w probówce” czy „Chodząca woda”. Prezentowane doświadczenia obejmowały szeroki zakres tematyczny – od fizyki i chemii, przez biologię, po nowe technologie i inżynierię. Piknik uświetniły również eksperymenty Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Dydaktyków IDEO z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Warto wiedzieć

Klub Młodego Odkrywcy to angażujące zajęcia i wspaniała atmosfera. Młodzi ludzie mogą wspólnie eksperymentować pod okiem Opiekunów. Dzięki temu zdobywają samodzielnie wiedzę. W całej Polsce i za granicą działa kilkaset tego rodzaju klubów. Centrum Nauki Kopernik – koordynator programu – wzmacnia rozwój KMO przy wsparciu Partnera Strategicznego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Podczas spotkań najważniejsze jest osobiste zaangażowanie. Klubowicze sami poszukują interesujących ich tematów, zamiast zaglądać do podręcznika. Uczestnicy znajdują odpowiedzi poprzez eksperymentowanie. Kluczowa jest metoda naukowa, która rozwija wiele kompetencji i zdolności jednocześnie, pozwala na przekraczanie szkolnych granic między przedmiotami i pokazuje, że popełnianie błędów jest o tyle cenne, że uczy rozwiązywać problemy. Przedmiotem takich badań – zależnie od wieku dzieci – mogą być doświadczenia z magnesami, obserwacje Kosmosu czy analiza czystości wody w pobliskiej rzece.

Nie trzeba dużo pieniędzy ani nawet specjalnie wyposażanego laboratorium, by robić ciekawe i poważne eksperymenty. Przedmioty otaczające nas, dostępne w kuchni, garażu, na spacerze, czy w ogrodzie, stanowią narzędzia do eksperymentowania.

W Klubie Młodych Odkrywców nie ma uczniów dobrych i słabych, nikt nie jest oceniany. Tutaj każdy może się rozwijać!