logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Kanał Bydgoski – najlepsze pomysły poszukiwane
W ramach architektonicznego konkursu powstaną koncepcje zagospodarowania terenów nadrzecznych nad Kanałem Bydgoskim pomiędzy Śluzą VI i ŚluząOsowa Góra. Będzie je można wykorzystać w trakcie kolejnych prac nad rewitalizacją tego obszaru.


Konkurs organizują przedstawiciele Rady Osiedla Miedzyń-Prądy, Bydgoskiego Stowarzyszenia Miedzyń i Prądy oraz Muzeum Kanału Bydgoskiego. Odbędzie się on pod patronatem prezydenta miasta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego. Miasto zagwarantuje środki na nagrody dla studentów oraz wystawę  pokonkursowych prac. Konkurs ma ruszyć jesienią, a jego laureaci wyłonieni zostaną w marcu.  

Celem jest stworzenie przez studentów UTP z kierunku Architektura Wnętrz koncepcji zagospodarowania terenów nad Kanałem Bydgoskim na odcinku od IV Śluzy przy Bronikowskiego do Śluzy Osowa Góra. Projekty te staną się wytycznymi do fizycznego zagospodarowania tego obszaru. Do tej pory do realizacji trafiło już kilka pomysłów w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

W ten sposób powstały m.in. place zabaw, wybieg dla psów oraz  plac do Street workoutu (kalisteniki) przy Nakielskiej. W tym roku na Miedzyniu otwarto też przy ul. Spacerowej ścieżkę zdrowia. Przygotowano też koncepcję uporządkowania zieleni  na odcinku od Głogowskiej do Krośnieńskiej. Wstępnie planowane jest tam dosadzenie nowych drzew i krzewów oraz ustawienie małej architektury (na przykład ławek, stolików itp). Wygodne dojście ma być dobudowane do Kanału od strony ul. A. Kamińskiego na Flisach.

Dysponując całościową koncepcję w sposób harmonijny będzie można realizować kolejne projekty. Natomiast przy planowaniu prac w Parku nad Starym Kanałem mogą być wykorzystywane elementy koncepcji programowo-przestrzennej, która powstała podczas rewitalizacji terenów pomiędzy Rondem Grunwaldzkim i ul. Wrocławską. Szereg nowych projektów zgłosili też mieszkańcy w trakcie naboru zadań do aktualnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, m.in. tor do jazdy wyczynowej na rowerze, nasadzenia drzew, odbudowę sadów, czy modernizacje placu zabaw przy Nakielskiej. Obecnie trwa weryfikacja wszystkich pomysłów, a bydgoszczanie najlepsze wskażą w trakcie głosowania, które odbędzie się od 1 do 31 października.

Warto dodać, że jesienią gotowy ma być też  projekt niezbędny do wykonania nowych umocnień brzegów Starego Kanału Bydgoskiego pomiędzy śluzami przy ul. Wrocławskiej i Czarnej Drodze. Zostaną one na nowo ustabilizowane drewniana palisadą. Na realizację prac budowlanych zamierzamy pozyskać dofinansowanie m. in z Ministerstwa Kultury i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zakładamy, że pierwsze roboty ruszą w przyszłym roku.