logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kampania „Złoty Wrzesień”
Bydgoszcz przyłącza się do akcji „Złoty wrzesień”. Kampania została zainicjowana przez rodziców, pacjentów i ozdrowieńców dotkniętych nowotworami dziecięcymi, stając się globalną kampanią informacyjną. W ramach solidarności bydgoska Wieża Ciśnień przybrała złote barwy.


Walka z chorobami nowotworowymi to jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych XXI wieku. W Polsce rocznie diagnozowanych jest ponad tysiąc przypadków raka u dzieci, a w Europie około 25 tysięcy. Rak nadal stanowi ogromne zagrożenie zdrowotne. Dlatego też europejskie stowarzyszenia połączyły siły w dążeniu do podnoszenia świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.

Europejskie Stowarzyszenie dla Onkologii (SIOP Europe), Childhood Cancer Inetrnational (CCI – Europe) oraz Pancare reprezentują rodziców, pacjentów i specjalistów w dziedzinie onkologii. W działalność SIOPe od lat zaangażowane jest Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Realizowany przez Unię Europejską plan strategiczny SIOP Europe ma szansę zwiększyć poziom uleczalności i poprawić jakość długoterminowej opieki dla dzieci i młodzieży chorych na raka. Promocja i ochrona praw dzieci jest także jednym z kluczowych zadań Koordynatora parlamentu Europejskiego ds. Praw Dziecka. Wśród najważniejszych priorytetów znajdują się ochrona zdrowia i respektowania praw najmłodszych pacjentów. Szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia i zagwarantowanie odpowiedniej opieki zarówno w tracie jak i po skutecznej terapii. Młodzi pacjenci mają często specyficzne potrzeby, które nie są dostatecznie uwzględniane w politykach zdrowotnych i nowotworowych.

Kampania „Złoty wrzesień”
Każdego września uczestnicy kampanii zachęcają do oświetlenia na złoto charakterystycznych dla danego miasta budynków. Bydgoszcz przyłączyła się do akcji - w ramach solidarności z dziećmi zmagającymi się z nowotworem, na złoto oświetliliśmy zabytkową Wieżę Ciśnień.
Akcja potrwa do 26 września.