logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienica z trzema wiekami historii
Trwa remont elewacji narożnej kamienicy u zbiegu ulic ul. Jana Kazimierza i T. Magdzińskiego. W tej części Starego Miasta można natknąć się na najstarszą zabudowę. Część okazałych zabytków nie przetrwała do naszych czasów.


Powstanie narożnej kamienicy przy połączeniu  z ul. Magdzińskiego datowane jest na pierwszą połowę XVIII wieku. Wzniesiono ją na planie prostokąta. Początkowo by to budynek parterowy. W trakcie użytkowania był wielokrotnie przebudowywany. Budynek m.in. podwyższono, a w połać dachu wkomponowano lukarny nadając poddaszu  funkcję mieszkalną. Parter od początku przeznaczono na usługi. Elewacja jest zdobiona gzymsami, opaskami wokół okien i od strony ul. Magdzińskiego tondami ze scenami figuralnymi. Obecnie trwa remont części elewacji od strony ul. Jana Kazimierza.

Ulica Jana Kazimierza to jedna z ważniejszych ulic Starego Miasta wytyczona już w momencie lokacji. Łączyła Stary Rynek z ul. Długą i murami miejskimi.  W latach 1774-1778 zbudowano przy niej gmach obecnej biblioteki. W połowie XIX wieku ukończono natomiast budowę kamienicy na rogu z ul. Długą, w której obecnie mieści się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

W latach 1882-1940 przy skrzyżowaniu przy skrzyżowaniu z Wałami Jagiellońskimi istniała synagoga. Była w tym czasie jedną z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. W 2012 roku odsłonięto kamień z trójjęzyczną tablicą upamiętniającą bydgoskich Żydów oraz znajdującą się w tym miejscu świątynię. W latach 1888-1974 ul. Jana Kazimierza kursowały tramwaje. Od ubiegłego roku część ulicy wraz ze Starym Rynkiem  stała się strefą dedykowaną wyłącznie pieszym i rowerzystom.

Warto wiedzieć:

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.