logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienica z płaskorzeźbami w remoncie
Rozpoczyna się ważny etap rewitalizacji okazałej kamienicy u zbiegu ulic Podwale i T. Magdzińskiego. Budynek ma odzyskać blask sprzed 150 lat. To jeden z ważniejszych remontów przywracających elegancję Salonowi Bydgoszczy.


Kamienica przy ul. Podwale 12 wzniesiona została według projektu Gustawa Weihe około 1873 roku. Podczas prac wykorzystano częściowo fundamenty poprzedniej zabudowy. Na parceli przez wiele lat funkcjonowała fabryka mydła J. Böhlkego. Budynek z czterema skrzydłami i wewnętrznym dziedzińcem łączy przede wszystkim style neobarokowe i neorenesansowe.  Wyróżniającym elementem są płaskorzeźby i ozdobny gzyms umieszczone pomiędzy oknami poddasza. Bogato zdobione są otwory okienne na wysokości II i III kondygnacji. W elewację wkomponowano również pilastry, akcentujące pionowe podziały okazałej kamienicy. Obiekt znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. W 2017 przeprowadzono remont dachu. Teraz ruszają prace przy elewacjach frontowych. Kamienica stanowi jedną z „bram”do Salonu Miasta od strony placu Kościeleckich.  

W  ostatnich  latach przy ul. Podwale wyremontowano kilka innych kamienic oraz przebudowano nawierzchnie jezdni i chodników. Efektowną metamorfozę przeszły zabudowania na rogu z ulica Długą (apartamenty) oraz Grodzką (kompleks usługowo-hotelowy). Realizowane są również zadania  związane z rewitalizacją gmachów hali targowej oraz Teatru Kameralnego.

Ulica Podwale została wytyczona w połowie XIV wieku podczas kształtowania bydgoskiego miasta lokacyjnego. Biegła ona wzdłuż miejskiej fosy, która znajdowała się po wschodniej stronie ulicy. Dopiero po jej zasypaniu i wyrównaniu pod koniec XVIII wieku  zaczęły powstawać zabudowania po tej stronie ulicy. Wcześniej zabudowa skupiała się wyłącznie od strony zachodniej.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.