logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienica z kariatydami odzyska blask
Rozpoczął się remont kolejnej kamienicy przy ulicy Warmińskiego. Blask odzyskuje jeden z najpiękniejszych budynków z numerem 3. Prace prowadzone są też przy sąsiednich budynkach. Kontynuowane będą również remonty chodników.


Wiosną  zakończyły się główne prace przy sąsiedniej kamienicy na rogu z ul. Focha. Budynek zbudowano na planie zbliżonym do litery "L" pod koniec XIX wieku. Oba skrzydła mają osobne adresy (zachodnie - Focha 28, a północne - Warmińskiego 1). Eklektyczna kamienica z elementami secesyjnymi liczy 3 kondygnacje. Pełni funkcje mieszkalno-usługowe. Elewacja zdobiona jest m.in. boniowaniem, gzymsami, pilastrami i płaskorzeźbami. Wszystkie te elementy odrestaurowano. Prowadzone są jeszcze prace przy adaptacji lokali na parterze na lokale usługowe.

Teraz remont rozpoczął się we wnętrzach sąsiedniej kamienicy z numerem 3. To jedna z najpiękniejszych kamienic przy tej ulicy. Wybudowano ją w II połowie XIX wieku na planie odwróconej litery „T”. Na elewacji, mimo uszkodzeń, zachowało się wiele zdobień. Wśród nich między innymi kariatydy (słupki w formie postaci kobiecych), po obu stronach okna nad przejazdem bramnym. Wspierają one elegancki półkolisty balkon. Parter jest boniowany, a poszczególne kondygnacje rozdzielone gzymsami. Pod dachem wkomponowano gzyms konsolowy. W trzyspadowym dachu krytym dachówką umieszczono lukarny. Elewację zdobią też kunsztowne obramienia okien i pilastry (płaskie filary rozdzielające ściany).

Rusztowania stanęły również przy sąsiedniej kamienicy z numerem 5. Budynek wyróżnia symetryczna elewacja frontowa o zróżnicowanej wysokości. Skrajne części są zaakcentowane dodatkowym piętrem oraz półkolistymi oknami. Kamienica pełni przede wszystkim funkcję mieszkalną. Od strony ulicy na parterze wcześniej funkcjonowały lokale usługowe. Budynek w czasie wcześniejszych remontów utracił większość zdobień. Obecnie trwa remont dachu.  

ADM kończy natomiast przebudowę wejścia do odnowionej kamienicy z numerem 11. Dzięki temu obszar z zabytkowymi zabudowaniami na Warmińskiego ma być jeszcze lepiej połączony z nowym założeniem urbanistycznym na terenach po dawnej fabryce narzędzi. Powstanie tam zespół budynków mieszkalnych. Inwestorem jest firma AWZ, która opracowała koncepcję budowy osiedla Nowy Port.

Prywatny inwestor pracuje też nad projektem rewitalizacji dawnych zabudowań po „Jutrzence” znajdujących się przy ul. Warmińskiego 9. Charakterystyczny zabytkowy gmach obecną formę zyskał w 1933 roku. Przed wojną mieściła się w nim Fabryka Wyrobów Cukierniczych braci Tysler.

Do remontu przygotowują się też właściciele i wspólnoty działające w innych budynkach  przy ulicy Warmińskiego. ZDMiKP wkrótce rozpocznie też kolejny etap przebudowy chodników. Estetycznego wyglądu nabierze również odcinek od Dworcowej do ul. Zduny. Zastosowane zostaną duże betonowe płyty i kamienna kostka. W ubiegłym roku prace zakończono pomiędzy Focha i Dworcową. Na całej ulicy zainstalowane zostało też stylowe oświetlenie.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy. Od kilku lat przy prezydencie działa Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.