logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Kalendarz Bydgoski na 2018 już dostępny
Duża dawka historii, a także teksty dotyczące kultury i ważnych wydarzeń z ostatnich lat – Kalendarz Bydgoski 2018 wydany przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy jest już gotowy.


Kalendarz Bydgoski to ostatni rok z życia miasta zamknięty na niemal 200 stronach. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, które go wydaje, jak zawsze stanęło na wysokości zadania – w najnowszym numerze znajdziemy teksty dotyczące kultury i Sztuki, najważniejszych wydarzeń z ostatniego roku związanych z rozwojem naszego miasta. Jest także sporo wspomnień, historii, a także naprawdę ciekawych tekstów, dzięki którym o wiele łatwiej zrozumieć współczesność.

Najważniejsze wydarzenia z życia miasta ułożone zostały  w kalendarium przygotowanym na podstawie informacji zamieszczanych w lokalnych mediach. Dzięki temu prześledzić można 365 dni z życia miasta z praktycznie wszystkich dziedzin: zarówno kultury, sportu, gospodarki, jak i nauki czy rozrywki.

Dla miłośników sztuki i kultury regionu, przygotowano z kolei teksty o Fryderyku Chopinie i jego związkach z Kujawami, tajnym schronie w Tryszczynie czy o Jerzym Sulimie-Kamińskim.

Są także wspomnienia o tych, którzy odeszli w minionym roku. Autorzy Kalendarza wspominają m. in. Henryka Skrzypińskiego, Stanisława Jakubowskiego, Aleksandra Kaszowskiego czy Krystynę Romeyko-Bacciarelli, członkinię TMMB i redaktor naczelną Kalendarza.

Wiele publikacji dotyczy Bydgoszczy, której dziś już nie ma. To m. in. tekst o potańcówkach w bydgoskich klubach w latach 60-tych, o Kapuściskach z dawnych lat i powstawaniu Osiedla Łuczniczka, o kultowym Osiedlu Leśnym, czy też o bydgoskiej gwarze. Sporo można dowiedzieć się także o zabytkach naszego miasta i kościołach.

W Kalendarzu Bydgoskim znajdziemy także opisy wielu wydarzeń z ubiegłych miesięcy. M. in. o powstaniu nowego muralu Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej, czy odsłonięciu nowych Bydgoskich Autografów.

Tradycyjnie swoje limeryki w Kandarzu Bydgoskim zamieścił Zdzisław Pruss.

Kalendarz Bydgoski można kupić w niektórych księgarniach, a  także w BCI przy ul. Niedźwiedziej i w siedzibie TMMB (ul. Jezuicka 4)