logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Jerzy Derenda świętuje 80 urodziny
Życzenia, podziękowania, wspomnienia – podczas dzisiejszej (14 grudnia) sesji Rady Miasta Bydgoszczy Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy świętował 80 urodziny. Rok 2023, decyzją Rady Miasta Bydgoszczy, będzie rokiem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.


- Panie Prezesie, w imieniu Rady Miasta składam Panu serdeczne życzenia urodzinowe i podziękowania, że od lat z pasją i zaangażowaniem pracuje Pan dla miasta, jego mieszkanek i mieszkańców – mówiła w imieniu RMB Przewodnicząca Monika Matowska.

- Bardzo dziękuję, jestem wzruszony. Podziękowania należą się przede wszystkim wszystkim, którzy przez lata służyli i służą Bydgoszczy i bydgoszczanom. Dziękuję Państwu radnym za decyzję, że 2023 będzie Rokiem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Będzie się dużo działo, już dziś serdecznie zapraszam – mówił Jerzy Derenda podczas dzisiejszej (14/12) sesji rady Miasta.

Jerzy Derenda urodził się 12 grudnia 1942 roku w Golejewie koło Kruszwicy. Skończył filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Jest dziennikarzem, autorem, regionalistą. Był związany z „Dziennikiem Wieczornym” i „Gazetą Pomorską”, redagował Encyklopedię Bydgoszczy, napisał m.in. książki o symbolach miasta czy wizycie papieża nad Brdą. Jest inicjatorem kwest, podczas których zbierane są pieniądze na renowację najstarszych bydgoskich nekropolii. Z jego inicjatywy odbywają się również Koncerty Maryjne z Różą.

Jest autorem wielu książek, albumów i publikacji o Bydgoszczy, m. in. „Bo to jest Bydgoszcz, „Papież Jan Paweł II w Bydgoszczy”, serii wydawniczej „Bydgoszcz miasto na Kujawach”, albumu „Piękna stara Bydgoszcz”, a także „Bydgoszcz w blasku symboli”. Jest też jednym z inicjatorów i redaktorem całości wydania „Encyklopedii Bydgoszczy” t. 1-2 . Niedługo ukaże się trzeci tom, o czym poinformował na urodzinach. Jest też redaktorem wielu wydawnictw o Bydgoszczy, np. „Muzyczna Bydgoszcz”, „Bydgoszcz. Prawda i mity”, „Wierni swemu miastu” oraz unikatowej antologii „Bydgoskie legendy i przypowieści”.

Jerzy Derenda w połowie 2008 roku doprowadził do rekonstrukcji pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa wyburzonego przez hitlerowców w 1939 roku. Pomnik monument z 1932 symbol odzyskanej wolności został zrekonstruowany i zlokalizowany na skwerze przy skraju ul. Seminaryjnej i pl. Poznańskiego. Staraniem J. Derendy w 2008 roku nad wejściem do budynku przy ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 55 w Bydgoszczy odsłonięta została tablica upamiętniająca Szczepana Jankowskiego, niewidomego wirtuoza – organisty z kościoła NSPJ (...) Jerzy Derenda był jednym z inicjatorów odsłonięcia w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników tablicy nieżyjącego już dziś ks. Prałata Romualda Biniaka proboszcza tejże parafii, kapelana Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i wybitnego bydgoszczanina.

Od 23 lat pełni funkcję Prezesa TMMB, w Towarzystwie działa ponad 36 lat. W 2011 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów, w 2020 roku wybrany został „Bydgoszczaninem Roku”. Kapituła doceniła go za całokształt pracy twórczej i społecznej.