logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Grudniowy weekend w mieście




W ten weekend zapraszamy dzieci i dorosłych na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, sportowe, warsztaty i … delikatnie przyspieszone Mikołajki, które w tym roku potrwają dwa dni! Czeka nas dużo muzycznych i artystycznych wrażeń.


Od princeski do New Look
Od 3 grudnia / MOB, Galeria Sztuki Nowoczesnej

W bydgoskim muzeum zobaczymy największą w Polsce wystawę poświęconą modzie kobiet i pierwszą taką w dziejach polskiego muzealnictwa. Stroje i akcesoria mody z jednej z największych w Europie kolekcji Adama Leja będzie można zobaczyć od 3 grudnia w bydgoskim Muzeum Okręgowym. Zaprezentowane ubrania dzienne i wieczorowe, a także suknie ślubne wspólnie z dziełami sztuki i rzemiosła artystycznego stworzą iluzję rzeczywistości z lat około 1890-1950. Wystawa „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” będzie opowieścią o modzie damskiej w różnych kontekstach związanych z sytuacją i rolą społeczną kobiet w poszczególnych epokach.

Zakończenie Festiwalu Prapremier
3 – 4 grudnia / Kino Orzeł

Dobiega końca jubileuszowa XX edycja Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE. W najbliższy weekend odbędą się ostatnie festiwalowe wydarzenia. 3 i 4 grudnia w Kinie Orzeł odbędzie się przegląd wybranych filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego. W ciągu dwóch dni widzowie zobaczą sześć filmów – każdego dnia, w jednym bloku zostaną zaprezentowane trzy dokumenty. Bilety na oba pokazy dostępne są w kasie biletowej Kina Orzeł. Można je także rezerwować telefonicznie (52 32 55 540) oraz e-mailowo (rezerwacje@mck-bydgoszcz.pl). 4 grudnia też po raz pierwszy bydgoska publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „Nic o nas bez nas” w reżyserii gruzińskiego reżysera Daty Tavadze. To już w auli I LO. Bilety na pokaz przedpremierowy są dostępne TUTAJ oraz w kasie biletowej Teatru Polskiego (śr – pt, godz. 14.00 – 18.00 oraz godzinę przed każdym spektaklem). 


Koncertowa Fabryka Lloyda
3 – 4 grudnia / Fabryka Lloyda

Fabryka Lloyda zaprasza na muzyczny maraton. Po czwartkowym koncercie Organka na scenie Lloyda wystąpią: duet Karaś/Rogucki (piątek), który pojawił się na polskim rynku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings oraz jeden z najzdolniejszych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia, Błażej Król (sobota), który po krótkiej przerwie powraca z nową płytą. Bilety na piątkowy koncert kupicie tutaj, na sobotni - tutaj.

Dziadek do orzechów
3 – 5 grudnia / Opera Nova

Pierwsze powojenne wystawienie polskie baletu „Dziadka do orzechów” w choreografii Rajmunda Sobiesiaka odbyło się 10 kwietnia 1958 r. w Bydgoszczy. Było to ważne, wręcz historyczne, wydarzenie w historii bydgoskiego teatru muzycznego: pierwsze samodzielne, pełnospektaklowe przedstawienie baletowe Studia Operowego. Następnie na afiszu bydgoskiej Opery balet ten pojawił się w 1986r.(choreografia Przemysław Śliwa) i grany był-na scenie Teatru Polskiego przez kilkanaście lat. Obecna realizacja w choreografii prawdziwej gwiazdy baletu, wybitnego tancerza i choreografa Paula Chalmera, jest imponująca. W bydgoskiej operze można oglądać „Dziadka…” w tej odsłonie od 3 do 7 grudnia. Bilety do kupienia tutaj.

Teatr dla dzieci: Proszę słonia
3 – 5 grudnia / Teatr Kameralny

Teatr Kameralny ponownie zaprasza najmłodszych bydgoszczan na spektakl pt. „Proszę słonia”. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5+. To adaptacja Arkadiusza Klucznika na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna „Proszę słonia”. Historia opowiada o kilkuletnim chłopcu, Piniu, który jest najmniejszy w swojej klasie. Przysparza to zmartwień jego rodzicom, którzy codziennie podają mu garść witamin po to, żeby urósł. Tabletki, zamiast trafiać do Pinia, znikają w trąbie porcelanowego słonia Dominika, który nie przestaje rosnąć... Sztuka jest realizowana w konwencji teatru lalek. Aktorzy występują także w żywym planie, a jednym z bardziej wyrazistych elementów kostiumów są charakterystyczne półmaski groteskowe. Bilet do kupienia tutaj

Warsztaty rodzinne: światłoczułe kartki
4 grudnia, godz. 10:00 / Muzeum Fotografii

Muzeum Fotografii zaprasza na warsztaty rodzinne, podczas których uczestnicy i uczestniczki wykonają wspólnie kartę z motywami świątecznymi metodą luksografii. Luksografia to metoda rejestracji obrazu bez użycia aparatu fotograficznego – wystarczy światłoczuły papier, kilka przedmiotów, trochę światła i wyobraźnia. Warsztaty potrwają dwie godziny, poprowadzi je Marek Noniewicz. Koszt spotkania to 35 zł za osobę. Obowiązują zapisy: muzeumfoto@byd.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Udekoruj choinkę marzeń
4 grudnia, godz. 10:00 / Biblioteka Główna

Święta to magiczny czas, a choinka to pierwsza rzecz, która kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Duże, pięknie przystrojone, świecące drzewko z ozdobami, tworzące niepowtarzalną, świąteczną atmosferę. Udekoruj choinkę swoich marzeń! Stwórz niepowtarzalne ozdoby, które ozdobią Twoje drzewko. A może podarujesz piękne, stworzone przez siebie ozdoby w prezencie komuś bliskiemu? Biblioteka Główna zaprasza na bezpłatne warsztaty. Obowiązują zapisy telefoniczne: 52 33-99-227 (pn – pt, godz. 8:00 – 15:00).

Joga w Młynach Rothera
4 grudnia, godz. 10:00 / Młyny Rothera

Stan Harmonii zaprasza na zimową wersję zajęć, które pokochali bydgoszczanie. „Joga na trawie” przeniesie się do Młynów Rothera. Tam widzimy się w każdą sobotę grudnia (oprócz świąt) i stycznia. Jest to wspaniała okazja, aby poznać różne style jogi, pod okiem doświadczonych nauczycieli. Najbliższe zajęcia poprowadzi Dorota z Vinyasa Yoga. Wstęp wolny. Wystarczy wziąć ze sobą matę/kocyk i wcześniej zarezerwować sobie miejsce (tutaj), bo grupa może liczyć maksymalnie 30 osób.

Wieczór wesołej improwizacji
5 grudnia, godz. 19.00 / MCK, Kafe Kino

Na ostatni spektakl w tym roku zaprasza grupa wymyWammy, która razem z warsztatowiczami zagrają na scenie Miejskiego Centrum Kultury krótkie gry improwizowane. Sugestie – jak zawsze – dostarczy publiczność. A jeśli chcecie sami spróbować swoich sił na scenie, grupa Blender Impro zaprasza na Świąteczny Impro Jam w Kafe Kino. Tam wszystko się może zdarzyć… Ale na pewno będzie wesoło! Na pierwsze wydarzenie bilety kosztują 15 zł w przedsprzedaży i 20 zł w dniu występu (tutaj); na drugie – płacisz ile chcesz.

W rytmie Leonarda Cohena
5 grudnia, godz. 20.00 / Kawiarnia Szpulka Art Cafe

Blues makers: Leonard Cohen – koncert Włodzimierza Sypniewskiego

W piątkowy wieczór zapraszamy na koncert Włodzimierza Sypniewskiego, który w kameralnym gronie i klimatycznym miejscu zaprezentuje utwory Leonarda Cohena. Start o godz. 20:00 w kawiarni Szpulka w Miejskim Centrum Kultury. Wstęp wolny.

Bydgoskie Mikołajki
5 – 6 grudnia / Bydgoski Jarmark Świąteczny, Myślęcinek

W tym roku Mikołajki zaczynają się już 5 grudnia! W niedzielę i w poniedziałek w godzinach popołudniowych na świątecznym jarmarku na najmłodszych czekać będą szczudlarze, przebrani za elfa i renifera oraz – a jakże – Święty Mikołaj! Szczudlarze będą częstować krówkami, które dyskretnie ponumerowaliśmy. Jeśli traficie na numerek (1-300), wymienicie krówki na drobne upominki, które przekazali wystawcy. A w poniedziałek o 16:00 na jarmarkowej scenie dzieciaki będą zabawiane przez grupę Funimki. Z kolei Myślęcinek zaprasza 5 grudnia na spotkanie w Ogrodzie Zoologicznym. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w wyjątkowym spacerze z niespodziankami. Nie zabraknie konkursów i – oczywiście - spotkań ze zwierzętami. Start o godzinie 11 w pawilonie Akwarium Terrarium przy ekspozycji krokodyli. I na dokładkę – improwizowana bajka od grupy wymyWammy. To już online, 6 grudnia o godz. 18, na FB teatru – link tutaj