logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Głosujemy na BBO! Pytania i odpowiedzi
Przypominamy, że trwa głosowanie na Bydgoski Budżet Obywatelski. W tym roku wybieramy pomiędzy 337 projektami i zadaniami zgłoszonymi przez bydgoszczan. Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami i konkretnymi odpowiedziami, które ułatwią głosowanie.


Najprościej zagłosować wchodząc na stronę www.bydgoszcz.pl/BBO.  Tam podajemy dane i wybieramy zadania i projekty, które warto realizować w przyszłym roku.

Kiedy można oddawać głosy?

 •  Od 1 do 30 grudnia. Głosowanie zakończy się o północy 30 grudnia.

Jakie projekty wybierane są Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?

 • W BBO można głosować na projekty, które mieszczą się w zadaniach własnych gminy. Muszą być ogólnodostępne – z efektu ich realizacji będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Należy pamiętać, że teren, na którym będą zlokalizowane inwestycje, musi należeć do Miasta.

Ile pieniędzy przewidziano na realizację zadań w tegorocznej edycji?

 • W tym roku mieszkańcy zdecydują o wydaniu 16 mln zł. Do wyboru są trzy rodzaje projektów: ponadosiedlowe, osiedlowe i małe projekty społeczne.

Jak zostaną rozdzielone pieniądze?

 • Na projekty osiedlowe w puli znajduje się 12 mln zł, które zostały rozdzielone na wszystkie osiedla. To oznacza kilkadziesiąt zwycięskich zadań.
 • Na projekty ponadosiedlowe przeznaczono kwotę 3 mln zł. To oznacza minimum 2 zwycięskie zadania.
 • Na małe projekty społeczne, nieinwestycyjne trafi 770 tysięcy złotych. Wartość jednego projektu nie może przekroczyć 38600 zł. W To oznacza minimum 20 atrakcyjnych wydarzeń, koncertów lub innych działań aktywizujących mieszkańców.

Kto może głosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?

 • Głosować może każdy mieszkaniec Bydgoszczy (nie jest wymagany meldunek).

Czy obcokrajowcy mogą zagłosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?

 • Tak. Obcokrajowcy zamieszkali na terenie Bydgoszczy mogą głosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

Czy osoba niepełnoletnia może wziąć udział w głosowaniu?

 • Tak. W BBO osoba niepełnoletnia może brać udział w głosowaniu. W karcie do głosowania należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego.

Czy osoba niezameldowana w Bydgoszczy może głosować?

 • Tak. Głosować mogą wszystkie osoby zamieszkałe w Bydgoszczy. Nie jest brany pod uwagę adres zameldowania.

Jak głosujemy?

 • Głosowanie odbędzie się elektronicznie. W zeszłym roku ta forma się już sprawdziła. Jest wyjątkowo proste – wystarczy wejść na stronę www.bydgoszcz.pl/bbo, podać swoje dane weryfikacyjne i wybrać swoich faworytów. Całość zajmie najwyżej kilka minut, bez potrzeby wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że wypełnić formularz możemy tylko raz. W formularzu głosujemy maksymalnie na 3 projekty: jeden ponadosiedlowy, jeden osiedlowy na jednym wybranym przez siebie osiedlu oraz na jeden mały projekt społeczny.

Gdzie znajdę kartę do głosowania?

 • Karta do głosowania znajduje się na stronie: www.bydgoszcz.pl/bbo. Głosowanie odbywa się tylko w formie elektronicznej. Nie ma papierowych kart do głosowania.

Dlaczego warto wziąć udział w głosowaniu?

 • Oddając głosy mamy możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu miasta. To też realna szansa realizacji własnych pomysłów. Zgłaszając własny projekt warto zająć się jego promocją wśród znajomych, sąsiadów i bliskich. Razem możemy zmieniać wizerunek najbliższego otoczenia. Zgłaszanie projektów, a następnie udział w głosowaniu to wkład w rozwój Bydgoszczy.

Które projekty wygrywają?

 • Zwycięskie projekty to te z największą liczbą głosów oddanych w poszczególnych kategoriach. Limitem są pieniądze przeznaczone na daną kategorię lub osiedle.

W jaki sposób można promować swoje pomysły?

 • To zależy od kreatywności i zaangażowania zwolenników projektów. Kampanię można prowadzić w sposób tradycyjny, przez plakaty i ulotki np. w sklepach, albo z wykorzystaniem stron internetowych i mediów społecznościowych. Można też wysyłać SMS-y do znajomych.

Kiedy zostaną zrealizowane zadania?

 • Wybrane pomysły znajdą się w budżecie miasta na 2022 rok. Projekty będą realizowane we współpracy ze zgłaszającym autorem i właściwą terytorialnie radą osiedla.

Ile projektów zostanie zrealizowanych?

 • Tego dowiemy się dopiero po zakończeniu głosowania. Wybrane zostaną co najmniej 2 projekty ponadosiedlowe i 20 małych projektów społecznych. W projektach osiedlowych zrealizujemy wszystkie z największą liczbą głosów, na które pozwoli limit pieniędzy na dane osiedle.

Kto zrealizuje zadania, które uzyskały największą liczbę głosów?

 • Projekty wybrane przez mieszkańców w BBO realizowane będą przez właściwe z uwagi na rodzaj zadania jednostki miejskie. We współpracy ze zgłaszającym i radą osiedla uzgodniony zostanie ostateczny kształt danego projektu, np. zlecone zostanie przygotowanie dokumentacji technicznej, a następnie realizacja robót przez wyłonionego wykonawcę. Wybór wykonawcy nastąpi zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych.

Kiedy zostaną ogłoszone listy projektów do realizacji?

 • Listy projektów do realizacji ogłoszone zostaną do 20 stycznia 2022 r.

Jak mogę zagłosować za pośrednictwem infolinii?

 • Dzwoniąc w dni robocze w godz. 8-16 na numery telefonów 52 51-53-555 i 660- 240-004.

Nie mam Internetu, gdzie będę mógł zagłosować?

 • Stoiska, gdzie pracownicy Urzędu Miasta pomogą zagłosować, pojawią się w galeriach handlowych w pierwsze trzy soboty grudnia w godzinach 10-13 w Centrum Handlowym Rondo i Centrum Handlowym Focus.

W trakcie głosowania miałem problemy z połączeniem, jak sprawdzę czy na pewno oddałem ważny głos?

 • Potwierdzenie udziału w głosowaniu przychodzi na wskazany adres mailowy. W celu uzyskania dodatkowego potwierdzenia głosowania na dane projekty, napisz na adres budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl podając termin głosowania, imię, nazwisko, podany na karcie adres mail lub nr telefonu i numery wybranych  projektów.

Inne pytania?

 • Jeśli w pytaniach i odpowiedziach nie znajdziesz  informacji, których szukałeś, napisz do nas na adres: budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl lub zadzwoń: 52 58 58 962, 52 58 58 926. Chętnie odpowiemy i udzielimy dodatkowych wskazówek.