logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Fotografie Bańkowskiego odkrywają dawną Bydgoszcz – prolog wystawy w Galerii Kantorek
Architektura Bydgoszczy z lat 60-tych uwieczniona na kliszach przez Ildefonsa Bańkowskiego zostanie zaprezentowana na wystawie w Galerii Miejskiej bwa. Już teraz można jednak oglądać prolog tej wystawy, a niej wybrane fotografie artysty.


W Galerii Kantorek od czwartku 13 lipca oglądać można prolog wystawy zapowiedzianej na  wrzesień 2017 r. w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Aktualnie trwająca wystawa odsłania tylko jeden z dziesięciu cykli, którym po śmierci artysty została "zamknięta" twórczość fotografa.

Ildefons Bańkowski był ściśle związany z Bydgoszczą. Fotografował wielkie budowy lat 60-tych w Bydgoszczy, utrwalił na swoich fotografiach wiele już nieistniejących założeń architektonicznych. Fotografował w sposób szczególny z uwagi na to, że był z wykształcenia architektem. Za życia brał udział w wielu wystawach, jednak od roku 1982 roku, po swojej śmierci staje się zapomniany i nieznany. Po 35 latach, ujrzą światło dzienne fotografie z bogatego archiwum artysty.

Otwarcie ekspozycji – 13 lipca. Galeria Kantorek, ul. Gdańska 3. Wystawa czynna do 21 lipca.

Ildefons Bańkowski (1926–1982) ‒ architekt, od 1965 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmował się fotografią artystyczną i użytkową. Ściśle związany z Bydgoszczą. Jeden z propagatorów fotografii barwnej w środowisku bydgoskim, projektant okładek płyt winylowych, folderów reklamowych oraz fotografii reklamowej. Uhonorowany tytułem artysty fotografika przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej (AFIAP). Brał udział w wystawach krajowych i międzynarodowych (Berlin, Edynburg, Lozanna, Paryż, Bruksela). Wśród licznych wyróżnień uzyskał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w roku 1966 i 1977 za cykle Temat muzyczny w fotografii.