logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Fordon świętował 600-lecie nadania praw miejskich
Świętowanie 600-lecia nadania Fordonowi praw miejskich trwa już od kilku dni. W środę (3 lipca) w Bydgoskim Poczcie Dębów w al. Ossolińskich Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wspólnie z przewodniczącą Rady Miasta Moniką Matowską oraz społecznikami z Fordonu oznaczyli dąb 600-lecia Fordonu.


Wielkie świętowanie odbyło się w sobotę (6 lipca) w Starym Fordonie. Ogromną popularnością cieszyły się rejsy po Wiśle, a także Jarmark i Targi Produktu Rodzimego Szlaku Kulinarnego. Była gęsina i kocioł kapusty, które do Fordonu również przypłynęły Wisłą. 

Podczas oficjalnego otwarcia obchodów Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wręczył Medal Prezydenta Bydgoszczy przedstawicielom Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. 

Chętni skorzystać mogli również z programów profilaktycznych zdrowia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Imprezę zakończyły koncerty.

Przypomnijmy, że Fordon 3 lipca 1424 roku otrzymał z rąk króla Władysława Jagiełły przywilej lokacyjny. Przez wieki miasto Fordon przechodziło różne okresy - od rozkwitu, aż po zagładę jaką był dla miasta potop szwedzki. Od 1 stycznia 1973 roku Fordon jest częścią Bydgoszczy.

Miejskie inwestycje

W ostatnich latach na rewitalizację tej części miasta wydano ponad 60 mln zł. Przebudowany został fordoński Rynek, uliczki nad brzegiem rzeki i powstało nabrzeże, które umożliwia korzystanie z transportu wodnego. Rewitalizacja Rynku w Starym Fordonie została wyróżniona główną nagrodą w 27. edycji konkursu „Modernizacja Roku/Budowa XXI wieku”. 

Przebudowa ul. Promenada i całego nabrzeża Wisły to jeden z wielu elementów rewitalizacji Starego Fordonu. Nad brzegiem Wisły powstał: plac zabaw, skatepark, ścianki wspinaczkowe i alejki spacerowe. W ciągu ulicy Promenada powstał ciąg pieszo-rowerowy. Cały teren jest oświetlony i monitorowany.