logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Fordon ma już 600 lat. Czas na świętowanie
Największa obecnie dzielnica Bydgoszczy dokładnie 600 lat temu powstała jako osobne miasto. Zapraszamy bydgoszczanki i bydgoszczan do wspólnego świętowania okrągłej rocznicy tego wydarzenia.3 lipca 1424 roku król Władysław Jagiełło wydał przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim. Przez wieki miasto Fordon przechodziło różne okresy - od rozkwitu, aż po zagładę jaką był dla miasta potop szwedzki. Od 1 stycznia 1973 roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy.
Pierwsze uroczystości z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Fordonowi już za nami. Kolejne odbywać się będą w nadchodzącym tygodniu. W środę (3.07) w Bydgoskim Poczcie Dębów w alei Ossolińskich oznaczony zostanie pamiątkowy Dąb 600-lecia Fordonu.
W weekend zapraszamy do samego Fordonu. W sobotę (6.07) o godz. 11 na bulwarach wiślanych i Rynku w Starym Fordonie rozpocznie się Jarmark i Targi Produktu Rodzimego Szlaku Kulinarnego. W menu m.in. gęś kołódzka, kocioł kapusty, czy kotlet i wurst barani "prętko" wysmażany z Rafaelem Prętkim, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.
W programie również profilaktyka zdrowia dorosłych i kącik zdrowych zabaw dla dzieci. Będzie można zrobić badanie ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru, analizę składu ciała, testy z krwi w kierunku HCV, czy nauczyć się samobadania piersi na fantomach.
Na chętnych czekać będą rejsy łodzi, a na scenie pojawią się n.in. Golden Life, ROAN, Jurek Paterski, czy Kuracja.
- Zapraszamy wszystkie mieszkanki i mieszkańców Bydgoszczy do Fordonu do jednej z najpiękniejszych dzielnic naszego miasta. Świętujmy wspólnie naszą małą rocznice - mówi Rafael Prętki.
Wstęp wolny. Wydarzenie dofinansowane jest przez Miasto Bydgoszczy.

Inwestycje w Starym Fordonie

Przypomnijmy, że w ostatnich latach Miasto Bydgoszczy kosztem ponad 60 mln zł zrewitalizowało Stary Fordon. Przebudowane zostały okoliczne ulice, zmodernizowane zostały kamienice. Gruntowną rewitalizację przeszedł Rynek w Starym Fordonie. Pojawiło się dużo zieleni, nawierzchnie z kamiennej kostki, eleganckie oświetlenie, fontanna i herb Fordonu. Powstało nabrzeże wokół którego urządzone zostały tereny rekreacyjne. Mieszkańcy korzystać mogą z placu zabaw, ścianki wspinaczkowej, skateparku, ścieżki dydaktycznej, strefy fitness, boiska do piłki siatkowej i alejek spacerowych.

Program:

  • środa (3.07), godz. 12 - Oznaczenie pamiątkowego Dębu 600-lecia Fordonu, al. Ossolińskich;
  • sobota (6.07), godz. 11-18 - 6 lipca, Jarmark i Targi Produktu Rodzimego Szlaku Kulinarnego, Bulwary Wiślane i Rynek w Fordonie

Pokazy kulinarne
12:00 – 12:30 w jeden kwadrans gęś na stole – wykonanie okrasy z kołudzkiej rasy – Piotr Lenart i Błażej Mirota
13:30 – 14:00 Gęsie Pipki i Czulent Czule za rączkę z Damianem Amonem Rączką
15:00 – 15:30 Food na Prętko – kotlet i wurst barani „prętko” wysmażany z Rafaelem Prętkim
15:00 – 18:00 kocioł kapusty w nim baran nietłusty – degustacja

Profilaktyka zdrowia dorosłych i kącik zdrowych zabaw dla dzieci

11:00 – 15:00
Możliwość wyrobienia karty EKUZ
Analiza składu ciała
Badania ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru
Testy z krwi w kierunku HCV
Nauka samobadania piersi na fantomach, promocja profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy

Uroczyste otwarcie z promocją albumu z okazji 600-lecia Fordonu
16:00

Koncerty
16:30 Jurek Paterski
17:30 KURACJA
18:30 ROAN
19:30 Golden Life

Rejsy łodzią 13:00 – 18:00.